tóth gabi
Az elmúlt hetekben egyre többen fordulnak orvoshoz, elsősorban torokfájással, felső légúti panaszokkal.
Egyik nap esőkabát és 10 °C-fok, másnap viszont csak egy pulóver kell és mellé napszemüveg, mindez 20°C-fokban. A mindennél változékonyabb őszi időjárás alatt egyre többen lesznek betegek. A legtöbben torokfájással és felső légúti panaszokkal fordultak, fordulnak orvoshoz az elmúlt hetekben. Dr. Bense Tamás háziorvos a Ripostnak számolt be a tapasztalatairól.
Az utóbbi időben valóban emelkedett a torokgyulladásos megbetegedések száma. Főleg a közösségbe, iskolába, óvodába járók körében, ahol igazán látványosan nőtt a torokgyulladásos esetek száma.
– hívta fel a figyelmet a háziorvos.
A torokgyulladásos megbetegedések jelentős száma vírusos. Egyes esetekben az is előfordul, hogy a torokgyulladás koronavírussal együtt jelentkezik, amit covid gyorsteszt elvégzésével lehet és kell is kideríteni.
Jóval ritkábban fordul elő, hogy bakteriális torokgyulladásról van szó.
- fejtette ki a szakember, aki arról is beszélt, hogy amennyiben kérdéses, hogy baktérium vagy vírus okozza-e a betegséget, teszttel deríthető ki egyértelműen, hogy melyikről van szó. Baktérium esetén az antibiotikum, vírus esetén a tüneti kezelés, például szopogatós torokfertőtlenítő gyógyszer javasolt.
Ahogyan a legtöbb megbetegedésről, úgy a torokgyulladásról is elmondható, hogy a gyengébb immunrendszerű szervezetet könnyebben támadja. Éppen ezért fontos a vitaminok, mindenek előtt a D-vitamin immunrendszert erősítő hatása.
A torokgyulladásos esetekről elmondható, hogy az ilyenkor szokványos esetszámok duplája biztosan előfordul. Hullámokban jelentkeznek ezen kívül a hányásos, hasmenéses megbetegedések. Előbbi nagyjából 1, utóbbi nagyjából 2-3 nap lefolyású.
– mondta Dr. Bense Tamás, majd kiemelte:
„Fontos, hogy székletfogót nem szabad adni, mert az csak ront a helyzeten. Az orvos által javasolt, felszívódást késleltető, tüneti gyógyszereket lehet szedni. Fontos a megfelelő diéta és a bő folyadék. A vizeletből meg lehet állapítani a kiszáradás mértékét. Amennyiben napi legalább 3 nem fordul elő, folyadékhiányról van szó. Kiszáradás, valamint egy napnál tovább tartó hányás esetében kórházi kezelésre és infúzióra van szükség.”