tóth gabi
Magyarország tavaly a GDP 5,5 százalékát fordította családtámogatásra. Ez egyedülálló Európában.
Magyarországon van Európa leginkább családbarát kormánya
- ezt Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter jelentette ki a legutóbbi Kormányinfón, majd rátért a január elsejétől bevezetésre kerülő CSOK Plusz részleteinek ismertetésére. A Ripost már 15+1 kérdés-válasz formájában összeszedte a legfontosabb tudnivalókat az új otthonteremtési programmal kapcsolatban. Most azt is összegyűjtöttük, hányféle kedvezmény szolgálja azt, hogy a gyermekvállalás ne járjon anyagi hátránnyal.
A magyar kormány 2010 óta különösen nagy figyelmet fordít a családok védelmére és támogatására. A kabinet többször is kifejtette, hogy stratégiai célként tekintenek a családok támogatására. Az egyik legfőbb célként azt tűzték ki, hogy a gyermeket vállalók jobban éljenek a gyermekvállalás után, mint előtte. Ennek érdekében például a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékát költi családtámogatásra Magyarország, ami világszinten is kiemelkedő, Európában pedig páratlan.
A koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború okozta gazdasági nehézségek ellenére is úgy döntött a magyar kormány, hogy nemcsak megőrzi, de a CSOK Plusszal tovább is bővíti az elérhető családtámogatási intézkedések listáját. Az új otthonteremtési intézkedésen kívül idén is igénybe vehetik a családok a
Orbán Viktor miniszterelnök 2021 nyarán jelentette be, hogy a gyermeket nevelő szülők 2022 elején visszakapják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót. Ezáltal csaknem 2 millió szülő részesült családi adóvisszatérítésben.
Ha a baloldalon múlt volna, akkor adóvisszatérítés sem lett volna, Gyurcsány Ferenc ugyanis egyenesen észszerűtlennek és elvetemültnek nevezte a családi adóvisszatérítést.
Később Varga Mihály pénzügyminiszter jelentette be, hogy összesen 685 milliárd forintnyi családi adóvisszatérítést igényeltek az érintett családok.
Jövőre is családbarát lesz a költségvetés
Európa legnagyobb családtámogatási rendszerét megőrzik a 2024-es költségvetéssel - hangsúlyozta korábban Varga Mihály. A pénzügyminiszter hozzátette: jövőre 3307 milliárd forint jut a családok támogatására. 2010 óta több mint 3,5-szeresére emelték a családok támogatását, amely arányaiban Európában a legmagasabb.
A pénzügyminiszter kiemelte: jövőre is biztosítják a nyugdíjak értékállóságát, 6542 milliárd forintot tesz ki a nyugellátások kiadása, ez 392 milliárd forinttal több az ideinél. További 20,5 milliárd forint jut majd a nyugdíjprémiumra, (3,5 százalékot meghaladó GDP-növekedés esetén), a 13. havi nyugdíjak kifizetésére pedig 449 milliárd forint áll rendelkezésre.