kulcsár edina
Az már most biztos, hogy jelentősen csökkenthető vele a várakozási idő. Utánajártunk, hol és hogyan lehet időpontot foglalni a járóbetegeknek az új rendszerrel és mikortól kerül bevezetésre országosan is.
Folyamatosan zajlik a digitális időpontfoglalási rendszer bevezetése a járóbeteg-szakellátásban. Az új időpontfoglaló és behívó rendszer célja, hogy minél hamarabb kapjanak időpontot a betegek a vizsgálatra, és minél kevesebbet kelljen várakozniuk a rendelőben. Hol és hogyan működik a rendszer és mikor kerül bevezetésre? Utánajártunk!
Rétvári Bence a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára arról számolt be, hogy az elmúlt években a kormány komoly erőfeszítéseket tett a járóbeteg-ellátás színvonalának emelése érdekében. Ennek jegyében 54 járóbeteg-szakrendelőt korszerűsítettek és 23 új létesítmény épült. A felújítás és korszerűsítés mellett a szervezettség javítása is fontos szempont, hiszen ezzel használható ki optimálisabban az orvosok és az ápolók rendelési ideje, rövidítve ezzel a várólistákat. Ezt a célt szolgálja az új időpontfoglalási rendszer, amit eddig teszteltek, egy rendelőintézetben pedig most élesítették is.
Idén júniusban 30 intézményben már telepítették is, a második ütemben pedig további 60 rendelőben lesz még ilyen járóbeteg-irányítási rendszer. A fejlesztés összesen 160 telephelyet érint. A rendszer próbaverzióját korábban az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben (OORI) mutatták be, ám "élesben" augusztus 29-én a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézetben debütált. Ezen két intézmény mellett zajlik a tesztelés az alábbi rendelőkben is:
Az új járóbeteg-időpontfoglalási rendszer (JIR) az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térre (EESZT) épül. A hatvani rendelőintézetben élesített verzióban az intézmény informatikai rendszere már közvetlen összeköttetésben van az EESZT-vel, az intézmény pedig telefonos ügyfélszolgálaton keresztül fogadja a betegek időpontigénylését, majd nyomon követi az ellátás fontosabb mozzanatait. A rendszert a betegek az Egészségablak alkalmazáson keresztül tudják követni, amit eddig több mint 2,3 millióan töltöttek le.
A többi, tesztelésbe bevont intézmény betegfogadási időpontjai ugyancsak az EESZT rendszerben szerepelnek, amiket a beutalóval igénybe vehető ellátások esetén a beutaló orvos, beutaló nélkül igénybe vehető ellátások esetén a háziorvos vagy kezelőorvosa jegyezhet elő. A terv az, hogy a jövőben a betegek az Egészségablak alkalmazáson keresztül önállóan is tudjanak majd időpontot foglalni.
Az új rendszerben a szakrendelőbe érkező beteg egy érintőképernyős oszlopon a taj-száma megadásával tud bejelentkezni, majd kap egy sorszámot, amivel a rendelő előtti kijelzőn szólítják a vizsgálatra.