Létrehozva: 2023.08.19.

Honnan tudhatom, hogy feltörték a telefonomat?

Bárki telefonján ott lehetnek a kémprogramok és vírusok, nem érdemes kockáztatni.

Manapság, amikor nem is igazán telefonokat, sokkal inkább mini számítógépeket hordozunk magunkkal a mobilunk képében, amiről személyes adataink tömkelegét (no meg a pénzünket) lophatják le, sokkal nagyobb figyelmet kellene szentelnünk a digitális biztonságunkra. Nem mindegy, milyen alkalmazásokat töltünk le, hiszen manapság még a legkisebbeknek szánt, ingyenes appok is rejthetnek komoly veszélyeket, a különböző hirtelen nagy népszerűségre szert tett programokról nem is beszélve.

telefon, okostelefon, mobiltelefon, telefonál, Pixabay illusztráció
Nem árt szemmel tartanunk a telefonunk működését. Ha valami gyanúsat észlelünk, azonnal cselekedni kell! Fotó: Pixabay

Természetesen az első lépés mindenkinél a megfelelő vírusvédelem lenne, ám emellett van pár olyan módszer, amelyek segítségével mi magunk is kiszúrhatjuk, ha már megtámadták a telefonunkat.

Így vedd észre, hogy vírusos a telefonod vagy épp feltörték!

1. Megnövekedett adatforgalom

Sok hacker arra használja a feltört telefonokat, hogy kriptovalutát "bányásszon" a segítségükkel. Ez bizony rendkívül gépigényes folyamat, ezért "szervezik ki a munkát" idegenek készülékeire a csalók. Azonban a fogadott és küldött adatok mennyisége garantáltan meg fog ugrani, így ha jelentős adatmennyiség-ugrást tapasztalunk (amit egyébként nem tudnánk megmagyarázni például egy új Netflix- vagy Disney+-előfizetéssel), akkor elkezdhetünk gyanakodni.

2. Gyanús felugró ablakok

Az egyik leggyakoribb trükk, amit a csalók alkalmaznak, hogy különböző felugró ablakokkal igyekeznek kattintásra rávenni minket, amivel aztán még károsabb programokat telepítünk tudtunkon kívül a telefonunkra. Ráadásul ezek a felugró ablakok sok alkalommal épp arra figyelmeztetnek minket, hogy feltörték a telefonunkat, de ha kattintunk, akkor újra biztonságban lehetünk. Persze nem leszünk... Ha ilyen üzenettel találkozunk (és az nem a saját vírusirtónk üzenete), akkor sajnos már megtörtént a baj, de legalább "csak" kisebb. Csukjuk be a felugró ablakot és futtassunk le egy megbízható vírusirtót, valamint változtassuk meg a jelszavainkat az online felületeken - kiváltképp azokon, ahová be vagyunk lépve!

3. Túlmelegedik a telefon

Ugyancsak háttérben futó, ártalmas programokra utalhat, ha a mobilunk a megszokottnál gyorsabban vagy jobban melegedik. Ha a melegedést akkor tapasztaljuk, amikor a készüléket nem is használjuk (és persze nincs kint a napon, illetve nem töltjük), akkor az bizony azt jelzi: valami mégis dolgozik a háttérben, méghozzá gőzerővel.

4. Lassú készülék

Ugyancsak aggodalomra adhat okot, ha egyik pillanatról a másikra jóval alacsonyabb lesz a mobilunk teljesítménye, hiszen ekkor előfordulhat, hogy egy ártalmas program foglalja le a háttérben a gépet.

5. Gyorsan merülő akksi

Természetesen az előzőek ismeretében aligha lehet meglepő, de egy háttérben futó program az akkumulátorunkat is pillanatok alatt lemeríti. Letetted a mobilod pihenni, és amikor újra kézbe veszed, látványosan kisebb számot mutat a töltöttségmérő? Ez amiatt van, mert titokban mégiscsak dolgozik valami!

+1. Egyéb aggasztó jelek

Sajnos nem merülnek ki ennyiben a gyanús jelek. Ha olyan kimenő hívásokat, üzeneteket, közösségi médiás bejegyzéseket és tevékenységeket tapasztalunk, amiket nem mi indítottunk illetve írtunk, akkor bizonyos, hogy hackerek áldozatai lettünk. Ugyancsak garantáltan áldozattá váltunk, ha a kiugróan magas összegű telefonszámlát kapunk. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek