tóth gabi
Az Építési és Közlekedési Minisztérium felülvizsgálja a KRESZ-t, ezzel kapcsolatban merült fel, hogy egyes nyugati országokéhoz hasonlóan megszüntethetnék az alkohollal szembeni zéró toleranciát. A téma óriási vitát váltott ki az interneten. A Ripost szakembereket kérdezett a véleményükről.
A borászok régóta szeretnék, ha megszüntetnék az alkohollal szembeni zéró toleranciát a KRESZ-ben, és autóval érkezve is meg lehetne inni egy pohár bort a vacsorához. Szó sincs arról, hogy részegeket szabadítanának az utakra: más borfogyasztó nemzeteknél, így a franciáknál vagy az olaszoknál is belefér egy pohár bor - és nem kettő. Így most, amikor az Építési és Közlekedési Minisztérium felülvizsgálja a KRESZ-t, ismét fellángolt a vita: meg tudja-e állni a magyar, hogy csak egy pohár italt igyon, érdemes-e lazítani a szabályokon. Még Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is megszólalt az ügyben a múlt heti Kormányinfón: elmondta, hogy ez már többször felmerült és korábban mindig a zéró tolerancia mellett döntöttek. Ő maga kiáll a zéró tolerancia mellett, mert az adatok továbbra is azt mutatják, hogy sokan nem veszik komolyan az ittas vezetés veszélyeit. A zéró tolerancia ellenére az ittas vezetés továbbra is jelentős veszélyt okoz a magyar utakon, erről tanúskodnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai.
Néhány országban szintén a zéró tolerancia elve szigorúan érvényesül az alkoholos befolyásoltságot illetően. Ez azt jelenti, hogy a járművezetőnek a szervezetében egyáltalán nem lehet alkohol, különben szigorú büntetésre számíthat. Számos országban és kultúrában viszont az alkoholfogyasztás elfogadott része a társadalmi életnek, az ünnepeknek, az étkezéseknek vagy a kikapcsolódásnak. Itt a mértékletesség és a felelős fogyasztás az, amit hangsúlyoznak, és a zéró tolerancia kevésbé vagy egyáltalán nem jellemző.
Gere Attila borász szerint hosszú évek óta szeretnék, hogy az európai uniós gyakorlatnak megfelelően 0,3-0,5 ezrelékig ne büntessék a sofőröket.
Véleményem szerint rendelkezünk már némi borkultúrával. A másik oldalon igaz viszont, hogy a magyar ember jóval többet iszik a kelleténél. Nem mindegy, mit és hogyan iszunk. Mindannyian ismerjük az érzést, milyen jólesik egy pohárka jó bor a vacsora mellé. Az elmúlt időszakban a felére esett vissza a borfogyasztás, tizennégy liter helyett már csak hét liter fogy személyenként évente. Mindenképpen készíteni kellene egy felmérést erről a kérdésről. A zéró tolerancia eltörlése mellett adott esetben, ha valaki túllépi a megengedett véralkoholszintet, akkor extrém kiemelkedő büntetésben kellene részesíteni
- – mondta az Év borásza cím tulajdonosa. Vagyis szó sincs arról, hogy vezetés közben alkoholizálni lehet, csakis az erősen mérsékelt, kulturált fogyasztás válna lehetővé.
A Ripost megkérdezte a neves autós ügyvédet, a Magyar Autóklub jogi bizottságának elnökét, Kovács Kázmért, mi a véleménye a borászok javaslatáról.
Elsősorban azt kellene megnézni, mit mondanak a baleseti statisztikák: mennyi balesetben volt szerepe az alkoholnak és azokban milyen mértékű volt a vezető alkoholos befolyásoltsága. Leszögezném, hogy az alkohol csak növeli a balesetek számát. A realitás talaján maradva azt is végig kellene gondolni, hogy a magyar ember milyen szabályozás ismeretében állna meg egyetlen pohár sörnél
- fejtette ki véleményét Kovács Kázmér.
Az interneten valóságos szópárbaj kezdődött a kérdésről, a legkülönbözőbb véleményekkel találkozhatunk és mindenki vehemensen védi álláspontját.
Nem. Magyarország nincs felkészülve rá. Ha ihatsz két sört, azt mindenki kiterjesztően fogja értelmezni, mert mindenki "nagyon jól bírja a piát", "ami másnak két sör, az nekem négy sör és három pálinka, mert faluhelyen nőttem fel"- alapon...
- írja az egyik kommentelő, akit megerősít egy másik hozzászóló:
Vagy vezetünk, vagy iszunk. Ennyi. Nem nagy dolog tudomásul venni, hogy egyszerre csak egyet választhatunk a kettő közül..
A következő hozzászóló csak látszólag ért egyet az enyhítéssel, szarkasztikus humorral kezeli a kérdést:
Egyetértek azzal, hogy eltöröljék - ezzel párhuzamosan egy olyan úthálózatot kell kiépíteni, ahol csak azok közlekedhetnek, akik vezetés előtt alkoholt fogyasztottak (utasok nélkül). Sokkal érdekesebb lesz nekik is vezetni, ha tudják, hogy a szembejövő is ivott.
Vannak viszont, akik egyetértenek abban, hogy egy pohár bor még belefér, ha vezet valaki:
Miért ne koccinthatnék a családommal vagy ihatnék meg egy pohár bort a vasárnapi ebédhez? Attól még nem okozok balesetet!
Más úgy gondolja, felnőttként kellene kezelni a lakosságot, aki pedig fittyet hány a szabályokra, az most is megissza a magáét:
Nem egy pohár bor után szoktak balesetet okozni. Aki ittasan vezet, attól azonnal elvenném a jogosítványát és vissza se adnám, de nem egy pohár bortól vagy sörtől lesz ittas valaki. Aki piásan ül volán mögé, az most is fütyül a szabályokra meg a büntetésre.