tóth gabi
Érdekes tényekkel szolgált az a kertész, aki megkereste a Metropolt, a „Budapest a gyomok fővárosa!” fotópályázata miatt. Szerinte a mostani helyzeten jól látszik, hogy nem egyetlen hét alatt alakult ki. Itt jóval komolyabb mulasztásról van szó.
Augusztus 27-ig, azaz vasárnapig lehet fotókat küldeni a Metropol „Budapest a gyomok fővárosa!” című fotópályázatra. Már most nagyon erős a mezőny és rengeteg elképesztő képet kapott a lap arról, milyen gyomtengerek találhatók a fővárosban. Az atlétikai világbajnokság miatt most az egész világ Budapestre figyel. Nem is beszélve arról, hogy az egyébként gyönyörű város a 150. születésnapjára készül, nemrég ünnepeltük az ország szülinapját és tele van a főváros vidéki és külföldi vendégekkel.
Rengeteg hozzászólást, kommentárt is kapott a Metropol a képek mellé, de a legmeglepőbb dolgokat egy kertész mondta el. A szakember szerint: amit a fővárosban tapasztalhatunk és ami már ennyire szemet szúrt a lakosoknak is, az nem néhány hét mulasztása, hanem a szakszerűtlen területgondozás és a zöldfelületek hosszútávú elhanyagolása!
Vagyis nem arról van szó, hogy kiürült a kassza, ezért momentán elmaradt egy fűnyírás, meg eső volt, aztán napsütés, megnőtt a gaz, hanem arról van szó, hogy a fővárosban hónapok, ha nem évek óta elhanyagolják a gyommentesítést!
Tegyük hozzá: a főváros kertészeti cége, a FŐKERT, amit beolvasztottak a nagy közműholdingba Mártha Imre vezetésével, ma több pénzből gazdálkodhat, mint Tarlós István főpolgármester idejében! Miért nincs akkor pénz a zöldfelületek gondozására? Felmerül a gyanú, hogy talán az erre szánt összeget más, a holdingvezér számára kedvesebb tevékenységekre csoportosították át. De a pénz csak az egyik tényező: a másik a szakmaiság. Pontosabban a szakmaiság nélkülözése. A FŐKERT több mint 150 éven át önálló intézmény volt, és egyúttal szakmai műhely is. Ezt a nagy múltú, patinás céget olvasztották be egy teljesen más érdekeltségű és tevékenységeket magában foglaló holdingba, ahol már nem a szakmai szempontok az elsők.
A szakmaiság hiánya nagyon sokat ártott például a méhlegelők ügyének is, ami valóban egy környezetbarát, jó koncepció, de azt jelenti, hogy gondozott vadvirágszigeteket hozunk létre a zöldfelületeken, nem pedig hagyjuk elburjánzani a gyomot
- hangsúlyozta lapunknak a kertész. Az a baj, hogy ma már a méhlegelő kifejezés egyenlő lett az elhanyagolt gyomos részekkel, és ennek az eredeti cél látja kárát.
De más baj is van a jelenlegi gyomhelyzettel:
Az elhanyagolt területek ontják a gyommagokat, amik elárasztják a várost, a gyom, az invazív növények kiszorítják a füvet és a virágokat, dísznövényeket. Ennek a helyrehozatala hónapok, talán évek munkája lesz és rengeteg pénz
- vélekedik a szakember. A pázsitfű kipusztul, a hosszútávú ökológiai hatások pedig még évek múlva is érezhetők lesznek. A főváros egyébként a saját rendeletét nem tartja be, amikor nem kaszáltat, hiszen fővárosi rendelet határozza meg a kaszálások rendjét - amik szemmel láthatóan elmaradtak, hiszen néhol embermagasságú a gyom.
Köszönjük, Karácsony Gergely!
A Metropol olvasóinak hozzászólásai és pályaművei, valamint a szakember véleménye mindenkit megerősít abban, hogy jelentős problémára világított ráé a Metropol fotópályázata.
Fotópályázatot hirdetett a Metropol, mellyel célja, hogy buzdítsa a fotósokat, hobbifotósokat vagy éppen a fotózni vágyókat arra, hogy bemutassák a gyomokkal borított fővárost, rávilágítva arra, hogy amikor nagy nemzetközi fesztiválok és sportesemények zajlanak Budapesten – mint a Sziget és az atlétikai világbajnokság –, akkor mennyire zavarók az elhanyagolt területek. Nem beszélve arról, hogy a városlakók és a Budapestre utazó vidékiek számára is kellemetlen a gyomos utcák, terek látványa, az allergiások pedig egyenesen szenvednek tőle. Céljuk az, hogy az olvasók/userek segítségével rávilágítva erre a problémára, minél tisztább és gyommentes legyen gyönyörű fővárosunk! A legjobbakat vásárlási utalvánnyal díjazzák és fényképfelvételeiket közlik. A pályázatra minden 18. év feletti magyar állampolgár jelentkezhet, felső korhatár nincs.
A pályázatokat a [email protected] e-mail-címre várják legalább 1, maximum 3 Mb terjedelemben. Az e-mail-cím augusztus 27-én éjfélig él. Egy pályázó több fotót is küldhet, de maximum 30 db-ot. Kérik, hogy a fotóhoz mellékelt levélben és a kép elnevezésében tüntessék fel a helyszínt, ahol a felvétel készült! A pályázatban csak olyan fotóval lehet pályázni, amelyen azonosítható, hogy a fotó Budapesten készült és gyomos területek láthatók a fotón.
Pályázati időszak 2023. augusztus 14. 10:00 órától – 2023. augusztus 27. 23:59 óráig tart
Eredményhirdetés időpontja: 2023. szeptember 1.
A nyertesek nevét a szervező hivatalos Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/Metropol.Napilap) közzéteszi az eredményhirdetéstől számított 1 napon belül. A nyertesek nevét közzétesszük a Metropol újságban is és e-mailben értesítjük a nyerteseket.
1. díj: 150.000 Ft értékben Auchan-utalvány
2. díj: 75.000 Ft értékben Auchan-utalvány
3. díj: 50.000 Ft értékben Auchan-utalvány
A beérkezett pályázatok közül az első három helyezett pályázót a szervező által összeállított zsűri választja ki.