tóth gabi
Már 12 biztosító kínál úgynevezett Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítást. Mit érdemes tudni erről a biztosítási formáról és miért hozta létre a Magyar Nemzeti Bank? Kinek éri meg ilyet kötni?
A nemzeti bank néhány évvel ezelőtt meghatározott egy feltételrendszert, aminek ha megfelel egy biztosító, megkaphatja a fogyasztóbarát minősítést. Ez jó a biztosítónak, mert ezáltal több ügyfele lesz és jó az embereknek, mert a minősítéssel rendelkező biztosítóknál olcsón köthetnek jó otthonbiztosítást. Ezt érdemes tudni a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosításokról (MFO).
A nemzeti bank célja az volt, hogy a lakásbiztosítási piacon megtalálható termékek között megjelenjen egy olyan alternatíva, ami a feltételrendszerét tekintve a fogyasztók érdekeit képviseli. A vizsgálataik szerint ugyanis akad probléma a sima lakásbiztosításokkal ilyen szempontból. Például 2005-2022 között átlagosan 36 százalék volt a biztosítók kárhányada. Ez azt jelenti, hogy a befizetett biztosítási pénzek közel 50%-át költhették el a költségeikre és a profitjukra a biztosítók - olvasható a jegybank friss elemzésében. Ezen kívül az avult értéken történő kárkifizetés gyakorlatára is azonosított példát az MNB. Vagyis előfordult, hogy kevesebb pénzt fizettek a biztosítók, mint amennyi járt volna. Arról nem is beszélve, hogy az elhúzódó adminisztráció miatt gyakran csak időben jelentősen elhúzódva történnek meg a kifizetések. És ha ez még mindig nem lenne elég, kiderült, hogy 2022-ben a lakásbiztosítási szerződések darabszáma mintegy 3,3 millió szerződésre csökkent vissza. Ez azt jelenti, hogy 1,2 millió hazai lakóingatlan nem rendelkezik semmilyen vagyonbiztosítással, vagyis négyből egy ingatlan biztosítatlan. Az ehhez hasonló gondok és a biztosítók közötti verseny élénkítése érdekében kidolgozták az MFO feltételrendszerét.
Az ilyen minősített biztosítások legnagyobb előnye, hogy a feltételrendszerük közérthető és áttekinthető, egyszerű és gyors az ügyintézésük és ügyfélbarát a kárrendezésük. A kárrendezésnek gyorsnak kell lennie (5-10 nap), a dokumentumoknak pedig egyszerűnek, áttekinthetőnek és közérthetőnek. Ilyen minősítést csak szigorú követelmények betartása mellett kaphat egy-egy biztosító. A nemzeti bank adja ki ezt a minősítést, és az ő oldalukon lehet megtalálni az összes ilyen biztosítást kínáló céget, sőt, össze is lehet hasonlítani az ajánlataikat egymással. Jelenleg a lakásbiztosítási piac bő 90%-a kínál MFO-t.
Az MFO alapcsomagja elemi károkra, illetve egyéb, a háztartásokat egzisztenciájukban alapvetően veszélyeztető tipikus kockázatok (pl. betörés, csőtörés) ellen nyújt fedezetet. Az alapcsomag tartalmát az MNB egységesen, kötelezően határozta meg a biztosítóknak, családbarát, zöld és digitális szempontokat is figyelembe véve. Kiegészítő fedezetként viszont a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó, gyakoribb káresemények is biztosíthatók.
Akinek egyáltalán nincs lakásbiztosítása vagy akinek van, de szeretne gyorsabb ügyintézést, átláthatóbb szerződéseket, a meglévő biztosításhoz képest magasabb összegű kárkifizetést, rendkívüli kárfelmérési és kárrendezési eljárást és fogyasztóbarátabb elbánást.
Egy alap MFO- biztosítás éves ára, ha egy 40m2 budapesti lakást veszünk alapul, 12.500 és 33.500 forint között mozog, így akár havi 1000 forintból is megköthető és a következő káreseményekre terjed ki: tűz, füst és koromszennyezés, robbanás, villámcsapás és annak hatása, viharkár, felhőszakadás, jégverés, hónyomás, árvíz, földrengés, földomlás, beomlás, idegen jármű ütközése, idegen tárgy rádőlése, vízkár, betörés, rablás, rongálás, üvegtörés és felelősségbiztosítás.