tóth gabi
Megszavazta a parlament a kertekben lévő vízlelő helyek amnesztiáját. Ennek értelmében nem kell utólag engedélyt kérni az anélkül létesített fúrt kutakra. Kire vonatkozik és kire nem az új szabály?
Döntött a parlament a fúrt kutak bejelentéséről. Tízezer telektulajdonos lélegezhet fel, ugyanis az új törvény értelmében mégsem kell utólag engedélyeztetni a hátsó kertekben lévő kutakat. Így nem csak az ezzel járó költségek spórolhatók meg, de a 300.000 forintos bírság is. Íme a részletek!
Korábban arról szóltak a hírek, hogy 2023. december 31-ig be kell jelenteni az engedély nélkül fúrt, 50 méternél nem mélyebb kutakat a Nemzeti Földügyi Központnál, az ásott kutakat pedig a helyi jegyzőnél. Ennek hiányában pedig 300.000 forintos bírság is kiszabható lett volna. Ezután kiderült, hogy ez a folyamat -hiába illetékmentes-, komoly költséget és macerát jelentett volna a háztartási kút tulajdonosoknak. Ugyanis a hivatalos engedély beszerzéséhez fel kellett volna keresni egy vízkútfúrót vagy vízmérnököt, aki kiállított volna egy tervdokumentációt a kúthoz. Ennek a dokumentációnak az elkészítése viszont pénzbe kerül, méghozzá átlagosan 50-200.000 forintba. Végül a szaktárca úgy döntött, mégsem kell bejelenteni az engedély nélkül fúrt kutakat, az erről szóló jogszabályt pedig most meg is szavazta a parlament 169 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 12 tartózkodás mellett.
A kormány még májusban döntött úgy, hogy 2023 végéig kútamnesztiát hirdet. Ennek értelmében nem kell sem bejelenteni sem engedélyeztetni az új, az engedély nélküli és a kiadott engedélytől eltérő kutakat sem, ha azok vízkészletvédelmi szempontból kockázatot nem jelentő területen vannak. Ezek jellemzően azok a háztartási kutak, amiket a hátsó kertekbe ástak, fúrtak, hogy legyen mivel locsolni. Amint pedig lejár az amnesztia, életbe lépnek a most megszavazott szabályok.
Az országgyűlés által megszavazott törvény értelmében jövő januártól hivatalosan sem kell engedély a 2024 előtt engedély nélkül fúrt háztartási kutakra. Emellett pedig a bejelentési és engedélyeztetési kötelezettség is megszűnik a háztartási, a kerti és a mezőgazdasági öntözésre használt kutak létesítéséhez, feltéve, ha
Ugyanakkor az új kutak létesítéséhez továbbra is kell engedély.
A törvény megkülönbözteti a vízkészletvédelmi szempontból védendő területeken fúrt kutakat, illetve a vízkészletvédelmi szempontból kockázatot nem jelentő területeket is. Ennek alapja a vízkészletvédelmi szempontból védendő területek országtérképe. A térképet az Országos Vízügyi Hatóság a központi vízgazdálkodási hivatal bevonásával készíti el, és rendszeresen felülvizsgálja azt tudományos és monitoring módszerek alkalmazásával.
Az engedély alóli mentesítés egyik indoka az, hogy a kormány több alkalommal megkísérelte az öntözési célú és háztartási kutak összeírását, azonban ez eredményesen nem hajtható végre, mivel több százezer ilyen kút lehet az országban, és az eddigi jogszabályi megoldás sem vezetett teljes körűen eredményre. Ezen kívül az agrárminiszter szerint semmilyen veszélyt nem hordoz magában az, hogyha valakinek az udvarán van egy 12-13 méter mély kútja, ami gyakorlatilag az esővizet gyűjti össze és azzal a maga kis veteményesét vagy a virágágyását meglocsolja.