Orbán Viktor indiai útjáról: Az ünnepek között is sokat dolgoztunk...

POLITIK
Létrehozva: 2023.05.13.

Sok eső jön, így gyűjtsd össze praktikusan a vizet

A tavalyi aszályos nyár után még nagyobb kincsnek tűnik az esővíz, mint eddig. Ha még nem gyűjtöd, adunk néhány tippet, hogyan érdemes minél többet felfogni és hasznosítani belőle.

Borzasztó volt a tavalyi csapadékmentes nyár, így most már az is tervezi gyűjteni az esővizet, aki eddig hallani se akart róla. Locsolni nagyon drága, és az sem megoldás, ha valakinek kútja van, hiszen a tavalyi nyár során többen panaszkodtak arra, hogy kiapadt a kútjuk vize. Ezért mindenképpen érdemes felfogni a tetőről lezúduló esővizet, és azzal öntözni. Ezt különben a növények is jobban szeretik, hiszen az esővíz lágyvíz, szebben fejlődnek tőle; és az sem mellékes, hogy ha esővízzel öntözöl, akkor nem sokkolod hideg vízzel a virágokat, zöldségeket. Nem mindegy azonban, hogyan gyűjtöd és tárolod az esővizet. Erről szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat.

Rain,Barrel,With,Drip,Rail
Rengeteg pénzt spórolhatsz az esővíz gyűjtésével. Fotó: Cornelia Pithart / Shutterstock

Kisebb kertbe megteszi egy sima hordó is

Sokan hatalmas műanyag IBC tartályokban fogják fel az esővizet, így több ezer litert is tudnak tárolni; ám egy ilyen tartály nagyon drága, így, ha nem szeretnél beruházni rá, akkor egy két-háromszáz literes esővízgyűjtő hordó is tökéletes lehet a célra, főleg akkor, ha kisebb kerted van. Ha kisebb a tetőd, akkor minden esőcsatorna alá állíthatsz egy-egy hordót, ez is rengeteg vizet jelent. Lehet kapni olyan változatot is, aminek csap van az alján, de némi barkácstudással magad is szerelhetsz rá.

Takard le, hogy tiszta maradjon

A hordóban tárolt esővíz idővel tele kerülhet szúnyoglárvákkal, falevelekkel és porral, ezért érdemes vagy minél előbb elhasználni, vagy pedig lefedett hordóban tárolni a vizet. Egy egyszerű szúnyoghálót kötözz a hordó tetejére, így tiszta marad a víz. De még így is érdemes minél előbb elhasználni a vizet, hogy legyen hely a hordóban, ha újabb esőzésre lehet számítani.

Nagyobb beruházást igényel a nagy kert

Ha óriási a területed, zöldségeskerttel, dísznövényekkel, fákkal, akkor hosszú távon sokkal kifizetődőbb beruházni egy nagyobb tartályra: ez lehet IBC tartály, vagy nagyobb méretű esővíz-gyűjtő; utóbbiból létezik 500 literes is. Az ilyen nagyobb tartályokból már szinte lehetetlen locsolóval kimeregetni a vizet, érdemes egy szivattyút is beszerezni, és azzal öntözni a kertet. Bár egyszerre ezek nagy kiadással járnak, a víz árával számolva hamar megtérül a befektetés.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek