kulcsár edina
Szinte a duplájára nőtt a szabadon felhasználható kölcsönök összege. A hitelfelvétel hátterében a kedvező kamatozású állampapírok állhatnak a szakértők szerint.
Nagyon megugrott a korábbi időszakhoz képest áprilisban a szabad felhasználású jelzáloghitelek felvétele. A pénzügyi szakértők szerint a jelenség legfőbb oka az, hogy állampapírt vesznek belőle az emberek. Mi értelme ennek? Miért érheti ez meg?
Mintegy 12,9 milliárd forint folyósításáról született szabad felhasználású forint jelzáloghitel-szerződés 2023 áprilisában, szemben az egy évvel ezelőtti 6,4 és az idei márciusi 6,7 milliárddal. A hitel előnye, hogy amennyiben az adós egy tehermentes ingatlant fel tud ajánlani a banknak, akkor 100 millió forintot is fel tud venni (ha elbírja a jövedelme és az ingatlan is megfelelő értékű, de ebben az esetben minimum 150 millió forint forgalmi értékű), és átmegy a banki hitelvizsgálaton. A pénz bármire elkölthető, akár állampapír is vásárolható belőle. A bankok ezt nem kérdezik és nem is vizsgálják.
Miért duplázódott meg szinte a szabad felhasználású forintjelzáloghitel-szerződések száma? Mert sokan az így megszerzett forintjaikat elsősorban a június elsejétől megvásárolható újabb Prémium Magyar Állampapírra (PMÁP 2028/L és 2031/I) költik. Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) még május 24-én hirdette meg ezt a befektetési lehetőségeket, amit június 1-jétől lehet megvásárolni. Az állampapír közül a rövidebb futamidejű sorozatot évi 14,75, a hosszabb futamidejűt évi 15,5 százalékos induló kamattal dobták piacra. Bár az kizárt, hogy mindenki, aki szabad felhasználású forint-jelzáloghitelt vesz fel, állampapírt vesz belőle, a jelentős többség valószínűleg így tesz - erősítette meg Fülöp Norbert Bankmonitor.hu pénzügyi szakértője a Világgazdaság felvetését.
Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértőjének meggyőződése, hogy van egy nagyon tudatos réteg, amelyik rájött, hogy ha az ingatlanukra felveszik pár hét alatt a jelzáloghitelt és egyből befektetik állampapírba, akkor sokat kereshetnek az üzleten. Mivel a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata jelenleg nagyjából 10%, a PMÁP-é pedig közel 16, de a 2024-es kamata 20% is lehet, attól függően, hogy mennyi lesz az idei éves infláció. Tehát, ha 1 millióért veszünk fel hitelt, amiből állampapírt veszünk, akkor 1,1 milliót kell visszafizetni a banknak, ami után még így is marad nagyjából 100.000 Ft a zsebünkben az állampapír hozamának köszönhetően.
Az utóbbi időben az UniCredit Bank és az Erste Bank is megemelte a személyi kölcsön során felvehető maximális hitelösszeget 12 millió forintra, sőt, az UniCredit azt is kiköti, hogy állampapír-vásárlásra nem fordítható a kölcsön, de ennek az ellenőrzése nehézkes lehet minden bank esetében.