tóth gabi
Utánajártunk, mit érdemes tudni erről a megtakarítási formáról. Például, hogy miért az állampapír most a legolcsóbb és legbiztonságosabb befektetés?! Íme a válaszok!
Akinek van némi megtakarítása és azt a matracban, fiókban vagy akár egy bankszámlán tartja, annak számolnia kell azzal, hogy napról napra kevesebbet fog érni ez a bizonyos összeg, méghozzá az infláció miatt. Ha valaki szeretné a félretett pénzének legalább az értékét megtartani, esetleg még kamatoztatná is egy kicsit, annak valamibe be kell fektetnie. Például állampapírba, amiről a következőket érdemes tudni.
Ha valaki állampapírt vesz, gyakorlatilag az államnak ad kölcsön, állami garancia mellett. Azaz az állampapír vásárlója egy hitelező, aki pénzt hitelez az államnak előre meghatározott időre és kamatra. Az állam pedig hitelt vesz fel, amelyet kamatostól fizet vissza-írja a Bank360.hu. De mi a garancia arra, hogy tényleg visszafizeti nekünk az állam a kölcsönadott pénz és mikor kérhetjük vissza az államnak kölcsön adott összeget? Íme a válaszok!
Vannak kamatozó és diszkont állampapírok, vagyis kétféleképpen nyerhetünk az államkötvényeken. A kamatozás típusa lehet előre meghatározott, a futamidő alatt végig fix, sávos, inflációhoz kötött vagy változó.
A lakossági állampapír vásárlás sok helyen lehetséges. Például a Magyar Államkincstártól és különböző lakossági forgalmazóktól, mint a bankok, pénzügyi szolgáltatók, kijelölt posták. Ezekkel kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy a Magyar Államkincstáron és a Magyar Postán keresztül vásárolt állampapírok ingyenesen vásárolhatók, a lakossági forgalmazók viszont díjat számíthatnak fel a vásárlás után. Vásárlás előtt az EHM-eket (Egységesített Értékpapír Hozam Mutató) érdemes összehasonlítani. Ez a mutató az állampapírok által elérhető hozamot teszi összehasonlíthatóvá és kötelező közzétenni az állampapír ajánlatoknál.
Ma a legtöbb magyar állampapír úgynevezett dematerializált (elektronikus úton létrehozott és nyilvántartott, vagyis fizikailag nem létező) formában létezik, ami azt jelenti, hogy nem fizikai papírt birtokol a tulajdonos, hanem a nevére kerül az állampapír. Fizikai, nyomtatott formában jelenleg a Kincstári Takarékjegy és a Nyomdai Magyar Állampapír Plusz létezik csak.
Több állampapír kamatozását is úgy határozta meg az államkincstár, hogy az inflációhoz kötötték. Az ilyen konstrukciók esetében nem kell attól félni, hogy az infláció felemészti a papírok után kapott hozamot, ugyanakkor ha alacsony az infláció, érdemesebb fix kamatozású állampapírba fektetni. Most azonban sajnos igen magas az inflációs környezet. Ilyen inflációkövető papírokat lehet most venni: Prémium Magyar Állampapír – PMÁP; Babakötvény.
Az állampapírt bármikor el lehet adni a forgalmazónak (pl. államkincstár, bank, posta) az általa meghatározott árfolyamon. Ilyenkor az időközben felhalmozódott kamat kifizetik nekünk, viszont a futamidő előtti eladás sok esetben költséggel vagy árfolyamvesztéssel járhat.
Államkötvénynek tulajdonképpen az 1 évnél hosszabb lejáratú állampapírt hívjuk, a kincstárjegy az 1 évnél nem hosszabb lejáratú állampapír.