Magyar Péter a migrációpárti brüsszeli szabályokat követeli

POLITIK
Létrehozva: 2023.02.20.

Melyik állampapír mennyit kamatozik? Kinek való ez a befektetés?

Mit tegyen az a spórolt pénzével, aki nem ért a tőzsdéhez, nincs elég tőkéje ingatlanba fektetni, de nem szeretné ha az infláció miatt egyre kevesebbet érne a vagyona? Vegyen állampapírt?!

Azzal már sokan tisztában vannak, hogy ha a spórolt pénzüket otthon, vagy a bankban tartják, az folyamatosan veszít az értékéből az infláció miatt. Ezt úgy lehet kivédeni, ha kamatoztatjuk valahogy azt a bizonyos összeget. Például vehetünk belőle állampapírt, akár pár tízezer forintért is. Mit érdemes tudni erről a befektetési formáról és melyikben érdemes a pénzünket tartani 2023-ban? Íme a válaszok!

pénz,befektetés,állampapír
Mi alapján érdemes állampapírt választani? Fotó: Balodann / shutterstock

Miért választják sokan az állampapírt, mint befektetést?

Az állampapír lényegében egy kockázatmentes befektetés, mivel a Magyar Állam létezése a garancia arra, hogy kamatostól visszakapjuk a befektetett pénzünket. Ez természetesen nem minden esetben jelenti azt, hogy kereshetünk is egy ilyen befektetéssel, de arra mindenképpen jók a lakosság számára is elérhető állampapírok, hogy infláció-állóvá tegyük a megtakarításunkat.

Sok minden szól mellette

Jó hír, hogy a kamatnyereség után nem kell kamatadót fizetni. Ez normál esetben 15 százalék szja-t jelentene. Újabb jó hír, hogy a három hónaptól egészen 20 évig terjedően sokféle futamidő közül lehet választani, de lejárat előtt is bármikor eladhatók az állampapírok. Akár 1 forintos címletekben is megvásárolhatók, így rugalmasan tudjuk meghatározni, hogy mennyit szeretnénk így félretenni-írja a money.hu. Ráadásul online, egyszerűen vásárolhatók és a Magyar Államkincstárnál nyitott számla teljesen költségmentes. 2023 januárjában egyébként több, mint 7000 milliárd forint befektetett pénz kamatozik valamilyen állampapírban Magyarországon.

Hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb állampapírt?

Mielőtt állampapírt vennénk néhány szempontot érdemes figyelembe venni. Elsőként a futamidőt. Célszerű átgondolni, hogy mennyi időre tudjuk mellőzni a pénzünket: hónapokra, egy évre vagy akár hat évre is? A futamidő növekedésével általában a kamat is magasabb, de ha a lejárat előtt el kell adni az állampapírt, az költségekkel járhat. Éppen ezért a visszaváltási feltételeket is érdemes átnézni! A kamatozás típusa sem mindegy: létezik fix kamatozású állampapír vagy inflációkövető is (ez utóbbit akkor érdemes választani, ha legalább 4 évre le tudjuk kötni a megtakarításainkat). Végül pedig ott a kamatperiódus kérdése, vagyis, hogy mikor fizetnek kamatot a pénzünk után. Naponta, negyedévente, félévente, vagy évente?

pénz,money,forint,pénztárca
Fotó: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock

Melyik állampapír mennyi pénzt hoz a kasszába?

Mikor arra keressük a választ, hogy melyik éri meg a legjobban, akkor két dolgot mindenképp figyelembe kell venni: az időtartamot és a kamatot. Ha csak rövid időre szeretnénk lekötni a pénzt, akkor a rövid lejáratúak között kell a legtöbb kamatot fizetőt megkeresni, ha hosszabb távon gondolkodunk, akkor pedig a kiszámíthatóság mellett az a fontos kérdés, hogy fix, vagy változó-e a kamatozás. Itt egy ki segítség a választáshoz:

Állampapír neve

Kamat

Inflációkövető-e

Kamat típusa

Futamidő

Prémium Magyar Állampapír (PMÁP)15,25%Igen, előző évi infláció + 0,75%változó4 év

Prémium Magyar Állampapír

(PMÁP 2030)

16%Igen, előző évi infláció + 1,5%változó7 év
Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)14,6%Nem.változó3 év
Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz)4,95%Nem.fix, lépcsős5 év
Babakötvény17,5%Igen, előző évi infláció + 3%változó3–19 év
Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP)9%Nem.fix1 év
Kincstári Takarékjegy I. (KTJ)9%Nem.fix, lépcsős1 év
Kincstári Takarékjegy II. (KTJ)9,5%Nem.fix, lépcsős2 év
Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP)2,85%Igen, eurózóna előző évi inflációja+ 0,25%változó6 év

Forrás: money.hu


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek