tóth gabi
Sokféleképpen megalapozhatjuk a születendő vagy megszületett gyerekünk jövőjét. Némely megtakarítási forma mellé állami támogatás is jár. Melyik gyerekeknek szánt megtakarítással járunk a legjobban?
Több száz megtakarítási forma létezik, amik közül néhány kifejezetten a gyerekek saját életkezdésének támogatását célozza. Kínálnak a bankok és a biztosítók is ilyen lehetőségeket, illetve a Magyar Államkincstárnál is nyithatunk a gyermekünknek előtakarékossági számlát. Melyik megoldás ezek közül a legjobb, ha csak havi néhány ezer forintot tudunk félretenni a gyermekünknek?
A megtakaritasgyerekeknek.hu-n található tájékoztató szerint a bankoknál vezetett megtakarítások esetében szabadon lehet bármikor befizetni és ki is venni a pénzt, büntető kamat (levonás) nélkül. Lényegében egy sima bankszámlaként működik, kiskorúak is indíthatják és csak ők férnek hozzá a pénzhez. Az egyik legnagyobb hátránya viszont épp a rugalmasság. Mivel szabadon ki és berakható egy ilyen számlára a pénz, alacsony kamat jár az összegyűlt összegre. Előnye viszont, hogy alacsonyak a költségei, kötetlen a pénz felhasználása és az összeghez bármikor hozzá lehet férni.
A biztosítóknál is vannak hosszú távú megtakarítási formák, amelyek piaci alapon működnek. Az ilyen számláknak magasabbak a költségeik, cserébe viszont a pénzünket szakemberek, vagyis befektetési alapkezelők kezelik. Az ilyen fajta befektetések nem életkorhoz vannak kötve, hanem például 10-15 éves futamidőhöz, emiatt csak végszükség estén éri meg felbontani a szerződést idő előtt, különben pénzt veszítünk. Előnyük, hogy az összegyűlt pénzt bármire el lehet költeni, hátrányuk viszont, hogy magasak a havi költségeik, 10 évnél rövidebb futamidő esetén nem éri meg belevágni, és minimum havi 8000 Ft-ot kell így félretenni.
2006 óta az állam minden születendő gyermek után 42.500 Ft-ot helyez el egy letéti számlára, amihez csak a gyermekek férhetnek hozzá 18 éves koruk után. Erre a számlára nem lehet pénzt utalni, így azért, hogy a 18 év alatt ne veszítsen a rajta lévő pénz az értékéből, az az infláció mértékével kamatozik. Ha szeretnének a szülők is ehhez az összeghez hozzátenni, akkor egy Start értékpapírszámlát kell nyitnunk a Magyar Államkincstárnál, akár ügyfélkapun keresztül. Ha erre a számlára havi néhány ezer forintot utalnak a szülők, akkor a 42500 forintból, illetve a befizetett összegekből, valamint az állam által a megtakarításhoz adott támogatással -az éves befizetések 10%-ának megfelelő összeg, de maximum 12.000 forint-, valamint a garantált 3%-os reálhozammal (infláció feletti) együtt több milliós megtakarítást tudunk a gyermeknek átadni 18 éves korában.
A magas hozamon felül nagy előnye a start számlacsomaggal kombinált babakötvénynek, hogy a felvehető összeg adó-, járulék- és illetékmentes, ahogy magának az államkincstárnál vezetett számlának sincsenek költségei. Hátránya, hogy a pénzt csak a gyermek tudja majd felvenni, és csak 18 éves kora után, így egy esetleges vészhelyzetben sem férhetünk a pénzünkhöz, illetve havi 10.000 forint befizetése szükséges ahhoz, hogy minden ehhez járó állami támogatást ki lehessen használni. Jó hír azonban, hogy február 1-jétől 17,5 százalékra emelik a Babakötvény éves kamatát- írta Varga Mihály a Facebook-oldalán. A pénzügyminiszter azt is írta, hogy a családok már 300.000 gyermeknek gyűjtenek megtakarítást az adó-, járulék- és illetékmentes Babakötvényben. Ezek összege eléri a 200 milliárd forintot.