"Magyar Péter nem az akinek látszik"- a volt barátnő szavai beigazolódtak

POLITIK
Létrehozva: 2023.01.01.

Ezek a 2023-as adószabályok

Megmutatjuk, mire érdemes odafigyelni, ha nem akarsz rosszul járni.

Szerző Piréz

Az adómértékek nem módosulnak 2023-ban, de több olyan változás van, amit érdemes szem előtt tartani, mert megkönnyíti a vállalkozók életét.

Az egykori katásokat érinti a legtöbb változás. Fotó: Ripost

A 2022-es év legnagyobb adózási változása az volt, amikor szeptembertől átalakították a kata szabályait, ami után már nem számlázhattak cégeknek, akik ebben az adónemben maradtak. Ha valaki nem tudta vállalni, hogy csak magánszemélytől szerez bevételt, vagy nem minősült főállású egyéni vállalkozónak, úgy át kellett térnie másik adózási formára, vagy át kellett alakítania a vállalkozását, például egyéni vállalkozóból korlátolt felelősségű társasággá.

Ha viszont valaki egyéni vállalkozó maradt, akkor váltania kellett. Akinek az előző adóévben a vállalkozói bevétele nem haladta meg az éves minimálbér tízszeresét, vagyis a 20 millió forintot, az választhatta az átalányadózást, ami a katához hasonlóan egyszerű módja az adózásnak. Sőt, a kormányzat által elfogadott új szabályozás szerint a havi bevallások helyett elég negyedévente beküldeni az adatokat. Ráadásul a Magyarorszag.hu oldalról elérhető a NAV elektronikus felülete, ahol már online is kitölthetők a bevallások, vagyis nem feltétlenül kell könyvelőt igénybe venni. 

Ez átlagosan havi 5 és 20 ezer forint közötti összeg megtakarítását jelentheti attól függően, hogy valaki vidéken vagy a fővárosban csináltatná szakemberrel a bevallásait

– mondta el a Ripostnak Máté Sándor könyvelő. 

Az átalányadózásnál a jövedelem kiszámítása nem valódi költségelszámolással, hanem költséghányadok alkalmazásával történik. A költséghányad lehet 40 vagy 80 százalék (a kisebb jellemzően a szellemi foglalkozásoknál, a nagyobb a feldolgozóiparban), vagyis az efeletti részre kell megfizetni az adót. Adómentességgel lehet élni, vagyis semmilyen adót nem kell megfizetni a jövedelem éves minimálbér felét meg nem haladó részére, ami 2022-ben 1,2 millió forintot jelent.

Aki ezzel nem tud élni, annak jövőre is az alábbi fizetendőkkel kell kalkulálnia:

  • 15 százalék szja,
  • 18,5 százalék társadalombiztosítási járulék,
  • 13 százalék szociális hozzájárulási adó.

Érdemes arra is odafigyelni, hogy a 2022-ben szerzett bevételekről a katában maradt vállalkozóknak február 25-ig, a váltóknak pedig az szja-ról május 20-ig kell az éves bevallást benyújtaniuk.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek