kulcsár edina
A Hungarikum Bizottság döntése értelmében a höveji csipkével és a pozsonyi kiflivel bővült a hungarikumok gyűjteménye. A lángos pedig kiemelkedő nemzeti érték lett. Mit jelent ez pontosan?
A bizottság legutóbbi döntése értelmében már 150 elem szerepel a Magyar Értéktárban és 87 hungarikumot tartanak nyilván a Hungarikumok Gyűjteményében. Mit érdemes tudni ezekről, mi a különbség köztük, mik szerepelnek bennük és a lángoson kívül milyen újabb elemekkel bővült a két lista? Utánajártunk!
Az egyedülállóan változatos höveji csipke és a pozsonyi kifli is bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe. A höveji csipke eredete a 19. századig nyúlik vissza. Az 1962-es brüsszeli világkiállításon aranyéremmel jutalmazták, 2017 óta az UNESCO szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékének része. A pozsonyi kifli pedig a téli ünnepek hagyományos magyar süteményeként válhatott hungarikummá. Első receptje Czifray István 1830-ban megjelent Magyar nemzeti szakácskönyvéből ismert, 2012 óta a hagyományos különleges termék címet viseli.
A Magyar Értéktár bővítéséről a magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos számolt be. V. Németh Zsolt közölte, hogy kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánították a lángost, amit ma már nem csak a magyarok ismernek és szeretnek, valamint a kubikusságot, ami a 19. század második felében, az alföldi csatorna-, út- és vasútépítések idején vált híressé mint jellegzetesen magyar vándormunkás tevékenység.
A 2012. július 1-jén hatályba lépett törvény szerint a hungarikumok a magyarságra jellemző tulajdonságaikkal, egyediségükkel, különlegességükkel, minőségükkel a magyarság csúcsteljesítményei.
A hungarikummá nyilvánítás egy a piramisépítéshez hasonló, alulról építkező, többlépcsős folyamat, melyet bárki kezdeményezhet a megfelelő formanyomtatvány illetékes bizottsághoz történő benyújtásával- hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter. Első lépésként a jelölt érték bekerül a helyi értéktárba. A felvételt követően az immár ún. nemzeti érték felterjeszthető a Hungarikum Bizottsághoz a Magyar Értéktárban található kiemelkedő nemzeti értékek közé, majd pozitív döntést követően újabb felterjesztéssel a Hungarikumok Gyűjteményének hungarikumai közé.
A Magyar Értéktárban olyan elemek szerepelnek, mint a citera és citerajáték hagyománya a magyar nyelvterületen, a székelykapuk vagy az Országos Kéktúra. A nemzeti értékek teljes listája itt található.
Hungarikum többek között a pálinka, a csabai kolbász, a gyulai kolbász, a szikvíz, a téliszalámi, a magyar akác, a makói hagyma, a Piros Arany és az Erős Pista, a kürtőskalács, a Béres Csepp vagy a Magyar Védőnői Szolgálat. A 87 hungarikumot tartalmazó Hungarikumok Gyűjteménye itt található.