tóth gabi
A doktornő szerint már nem állja meg a helyét a sokat emlegetett 11-15 óra közötti tilalmi időszak, így bővítené az idősávot.
Valljuk be, a szép barna bőr sokak számára vonzó, ám túlzásba itt sem szabad esni. Mivel az idő már megengedi, egyre többen fekszenek ki a vízpartokra, vagy egyszerűen csak a kertbe, vagy az erkélyre. Bár egyre többen használnak különféle naptejeket és napolajokat, még mindig sokan legyintenek csak a védekezésre. Pedig jó ha tudjuk, az UV-sugárzás már most nagyon magas. A babák, a kisgyerekek esetében pedig különösen fontos a fényvédelem, hiszen az ő bőrük még nagyon érzékeny.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat térképe szerint május 25-én a 10-es UV-skálán 7,2-7,3-as értékeket mérhetünk, ami rendkívül magas.
A Metropol megkeresett egy bőrgyógyászt, bőronkológust, aki például egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy csupán 11-15 óra között kerüljük a napozást.
A mai, erős fényviszonyok mellett én mindenképpen javaslom megváltoztatni ezt a szokást, mégpedig úgy, hogy az emberek lehetőleg 9-17 óra között ne napozzanak
- mondta dr. Gilde Katalin. A doktornő szerint nem lehet egyértelmű időhosszt mondani arra vonatkozólag, hogy mennyi napozás lehet ártalmas.
„A legérzékenyebbek a vörös hajú, világos bőrű emberek, nekik akár pár perc is elég lehet a tűző napon ahhoz, hogy kipiruljanak, vagyis gyulladás keletkezzen a bőrükben. Ugyanakkor a kreol bőrűek számára ez az időszak sokkal hosszabb lehet" - fogalmazott az orvos.
Vajon melyik az az érték az UV-skálán, amelyik már erősnek számít, és óvatosságra int? Nos, a bőrgyógyász szerint már a 6-os érték is magas, ám most ennél is erősebb a sugárzás.
Nagyon fontos, hogy mindenki a bőrtípusának és egyéni érzékenységének megfelelő faktorszámú naptejet, vagy napolajat használjon. Az érzékenyebb, világosabb bőrűek számára ma már mindenképpen javasolt az 50-es faktorú készítmény
- mondta dr. Gilde Katalin.
Az orvos szerint legjobban a ruha védi meg a bőrünket, de otthon, vagy a kertben jó szolgálatot tehet egy napernyő is.
Nagyon fontos tudnunk, hogy a leégés a bőr gyulladása. Azt jelzi, hogy káros mennyiségű fény került a szövetekbe. Ez általában visszafordítható folyamat, viszont a sejtek örökítő állományában ez károsodással is jár, ami bőrrákot is okozhat. Arról nem beszélve, hogy ha megnézzük például a mezőgazdaságban dolgozó emberek bőrét, azt láthatjuk, hogy idős korukra sokkal durvább, cserzettebb, ráncosabb lesz. Ezért is nagyon fontos a fényvédelem
- tette hozzá a bőrgyógyász.