tóth gabi
Még hirdetik is magukat.
Ismét megjelentek a migránsok a magyar határhoz közeli Zombor utcáin. A téli időszakot követően egyre többen merészkednek be a városba. Az illegális bevándorlók jelentős része továbbra is a magyar határon akar átjutni az unió területére.
Migránsokat ellenőriznek a rendőrök a szerbiai Zomborban. Az ellenőrzés során meg is motozzák az illegális bevándorlókat: fegyvereket, fegyvernek minősülő tárgyakat keresnek náluk. Az egyenruhásoknak az utóbbi időben ismét egyre több dolguk akad a migránsokkal, azok ugyanis visszatértek a városba. Ahogy korábban, úgy most is csoportosan járják Zombor utcáit, a helyiek pedig attól tartanak, hamar tarthatatlanná válik a helyzet.
„Most még rejtőzködnek a migránsok, de azt gondolom, hogy hamarosan újra elözönlik az utcákat. Itt nem lehetett tőlük közlekedni sem. Amióta a rendőrség összegyűjtötte őket, ritkábban jönnek be a városba, de most azt látom, hogy újra előbújtak. Veszélyeztetve érzem magam miattuk. Nagyon kellemetlenek”– panaszkodott az M1 stábjának egy zombori lány.
Folyamatos a nyüzsgés a befogadóközpont környékén is. A migránsok – akik a rendőri ellenőrzést szeretnék elkerülni – a környéken töltik az idejüket. Nagy csoportokban verődve vonulnak, telefonon egyeztetnek az embercsempészekkel. Többségük Szíriából, Afganisztánból és Pakisztánból érkezett, mindannyian a magyar határkerítésnél akarnak átszökni az Európai Unió területére.
„Ha egyedül mész, nagyon nehéz az út, mert különböző bandák vannak a kerítésnél. Fegyvereik is vannak, ezért nagyon veszélyes”– mondta egy migráns.
„Az erdő sűrűjéből, amikor kijöttek a migránsok, ketten hárman, akkor elmondták, hogy ott nagyjából ötvenen tartózkodnak, főképp pakisztániak és afganisztániak. Azt mondták, hogy az erdő túlsó oldalán viszont a marokkóiak táboroznak. Tehát, nagyon sokan vannak a Tőzegbánya erdőben” – mondta el az M1 tudósítója.
A helyiek arról számoltak be a Híradónak, hogy gyakoriak a migráns csoportok közötti összetűzések. A rendőrök időről időre járőröznek a környéken, begyűjtik az illegális bevándorlókat, és a szerbiai befogadóközpontokba szállítják őket. A lakosok elmondása szerint azonban néhány nap múlva ismét visszatérnek. Jelenleg is több száz bevándorló lehet a szerb-magyar határhoz közeli illegális migráns táborokban, akik kivétel nélkül mind az Európai Unióba szeretnének jutni.
A német rendőrszakszervezet (GDP) vezetője, Andreas Roßkopf azt feltételezi, hogy a Németországba érkező menekültek száma a következő hónapokban tovább fog emelkedni. A Neue Osnabrücker Zeitungnak elmondta, jelenleg körülbelül 1500 illegális belépést regisztrálnak a határokon, és ez csak magasabb lesz, mert a melegebb hónapokban egyre többen jönnek. A német határokat elérő illegális bevándorlókat most profi bandák csempészik át Európán – magyarázta Roßkopf: „Ezek profi szakemberek, akik a siker garanciájával hirdetik magukat.”
A szakember elmondta: a szövetségi rendőrséget technikailag jobban fel kell szerelni drónokkal, kamerákkal, korszerűbb autókkal. A teljes határ ellenőrzése azonban nem lehetséges: „Ezt nem tudjuk megtenni, nincs annyi rendőrünk, ahány ehhez kellene.” Megoldásként azt javasolja, hogy jobban kell ellenőrizni az EU külső határait.
2021-ben, még a háború kitörése előtt legalább 3,3 millió ember élt Németországban, akik menekülés, kiutasítás vagy nemzetközi védelem keresésére vándoroltak a mai Németország területére. A migráns hátterű bevándorlók közül csaknem minden harmadik ember, vagyis 670 ezer fő Szíriában született. További 221 ezren Afganisztánból, 191 ezren Irakból, Iránból pedig 115 ezren érkeztek.
A szövetségi rendőrség szerint tavaly csaknem 92 ezren léptek be illegálisan, ami hat éve a legmagasabb szám.
A német önkormányzatok hosszú távú stratégiát követelnek a menekültek befogadására a szövetségi és tartományi kormányoktól. A tervek szerint május 10-én tartanak csúcstalálkozót Olaf Scholz kancellárral a menekültügyi költségekről.
Továbbra sem csökken a migránsok beáramlása Olaszországba. Januártól háromszor annnyian érkeztek, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az olasz belügyminisztérium tervei szerint minden tartományban befogadó-tábort alakítanak ki az országban tartózkodó több mint százezer migráns elhelyezésére, akikre aztán kiutasítás vár. Az olasz miniszterelnök közben az olasz tengeri határok hatékonyabb őrzését sürgette.
Az olasz rendőrség és a Frontex misszióban részt vevő svéd járőrhajó több tucat migránst tett partra a dél-olaszországi Lampedusán pénteken. Az illegális bevándorlókat a sziget menekülttáborába szállították. A 350 fős befogadóközpontban azonban ez idő szerint is több mint 1800-an tartózkodnak. Lampedusa polgármestere azonnali lépéseket sürget az olasz kormányzattól a helyzet kezelésére.
„Azt kértük, vessük be ismét a koronavírus idején használt karanténhajókat, csak nevezzük át azokat humanitárius hajóknak” – mondta Filippo Mannino, Lampedusa polgármestere.
A római kormány erőfeszítései ellenére megnégyszereződött a 2023 januárja óta Olaszországba érkezett migránsok száma az előző év ugyanezen időszakához képest – közölte az olasz belügyminisztérium kedden.
A hivatalos adatok szerint idén eddig mintegy 27 ezer migráns érkezett tengeren Olaszországba, míg tavaly ugyanebben az időszakban mindössze 6543. Csak a múlt hétvégén 5573-an tették meg a veszélyes földközi-tengeri utat, és értek partot Dél-Olaszországban.
A Mediterranea nevű civil szervezet hétfőn felszólította Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt és Sergio Mattarella államfőt, hogy ne harcoljanak a civil szervezetek és hajóik ellen, hanem hagyják őket együtt dolgozni annak érdekében, hogy minél több emberéletet tudjanak megmenteni. A szervezet egyúttal arra kérte az Európai Uniót, hogy indítson közös mentési akciót a Földközi-tengeren.
Újabban a Lampedusa kikötőjében lefoglalt Louise Michel nevű NGO-hajó okoz feszültséget a hatóságok és a civil szervezetek között. Az olasz közlések szerint a hajó kapitánya, Reimar Beckert három mentőakciót hajtott végre líbiai és máltai vizeken, miközben figyelmen kívül hagyta az az olasz hatóságok kikötésre vonatkozó utasításait, és a megengedettnél jóval több embert vett fel a fedélzetre.
Eközben az olasz kormány igyekszik kibővíteni az országba érkezés legális útjait. Idén 82 705-en kaphatnak tartózkodási engedélyt az országban munkavégzés céljából, tizenháromezerrel többen, mint tavaly. Negyvennégyezer ember számára tartanak fenn engedélyt szezonális mezőgazdasági munkákra.
A tervek között szerepel, hogy Lampedusáról, Szicíliából és a többi déli régióból hadihajókkal és repülőkkel szállítják el az érkezőket az érintett régiókba. Most a huszonegy tartományból tízben működnek olyan táborok, amelyekben kiutasításra váró migránsokat helyeztek el.
Eközben a határok hatékony védelmének szükségességét hangoztatta olasz miniszterelnök. Georgia Meloni az Il Piccolo című trieszti napilapnak adott interjúban, amit más olasz lapok is átvettek, azt mondta:
„Nem áll szándékomban engedni a beletörődés ideológiájának”
-amit a migrációs politikában az Európai Unió kényszerített a tagállamokra. Sorsdöntő kérdésről van szó nemzetünk jövőjét tekintve, védett határokat akarok – szögezte le a kormányfő.
Mattoe Salvini a kikötőkért is felelős infrastrukturális és közlekedési tárca vezetője pedig ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „a határok védelmét szolgáló intézkedés kellene, de Európa a béranyákkal, a környezetvédő hűtőszekrényekkel és a zöld otthonokkal van elfoglalva”
A legtöbben Afrikából és Líbiából próbálnak eljutni Olaszországba, januártól azonban több mint háromszáz százalékkal nőtt a Tunéziából átkelők száma is, 2022 első negyedévéhez képest. Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter áprilisban Tunéziába látogat, ahol kezdeményezni fogja egy tunéziai -olasz járőrszolgálat létrehozását.
Több mint ötszáz határsértővel szemben intézkedtek a magyar határőrök hétvégén. A horvát határt is folyamatos nyomás alatt tartják az illegális bevándorlók. A tavaszias időjárás egyre kedvezőbb feltételeket biztosít a számukra, ezért egyre többen indulnak el a hegyvidékes tájakra, hogy onnan próbáljanak meg az Európai Unió területére lépni. A szakértők szerint továbbra sem csökken a migrációs nyomás Európában.
Terepmintás és kék színű sátrak állnak a Szabadka környéki erdőkben. Körülöttük eldobált cigarettás dobozok, telefonkártyák és orvosi papírok. A határ menti övezetben bujkáló illegális bevándorlók gyakran változtatják táborhelyüket. A közelben húzódik a magyar határkerítés, amelynek a migránsok által megbontott elemei a szerbiai oldalon hevernek.
A szabadkai befogadóközpontban migránsokat csak elvétve látni, ugyanis napközben pihennek. Ramadán van, a muszlim böjt, amikor napkeltétől napnyugtáig nem ehetnek, nem ihatnak.
A Szabadka külvárosához közeli makkhetesi erdő tele van illegális sátortáborokkal. A rendőrség rendszeresen járőrözik a környéken. Az illegális bevándorlókat időnként begyűjtik, a helyiek szerint azonban az utánpótlás folyamatos, taxisok hordják őket.
Folyamatos nyomás alatt tartják a migránsok a bosnyák–horvát határt is. Egyre többen indulnak el a hegyvidékes tájak felé, hogy onnan érjék el az Európai Uniót. Embercsempészek segítségével akarnak továbbjutni Bosznia-Hercegovinából. Az országban az egyik legkifizetődőbb illegális tevékenységnek számít az embercsempészet.
„Kétezer-ötszáz eurót kért az embercsempész az útért. Ő Afganisztánban van, onnan irányít minket. Ott kellett neki odaadni a pénzt. A testvérem és az apám fizették ki az összeget” – mondta egy pakisztáni migráns.
Az illegális bevándorlók állandó félelemben tartják a lakosságot. Feltörik és elfoglalják a lakatlan házakat.
„Biztos, hogy mindannyian veszélyesek. Mindegyik fekete öves. Képzettek a harci sportok területén. Legyőzhetetlenek. Lehetetlen harcolni velük. Nem is szabad, mert különben bajod eshet. A legokosabb messziről elkerülni őket” – panaszkodott egy helyi lakos.
Szakértők szerint jelentősen erősödött a migrációs áramlás, ezért Európa nehéz nyár előtt áll.
„Az az egy biztos, hogy Magyarországnak nagyon fontos, és ezt Orbán Balázs politikai igazgatónak a nyilatkozata is megerősíti, hogy a határvédelemre Magyarország pénzt kapjon, a határvédelmi költségét Magyarországnak térítsék meg, és ebbe beleértendő a határkerítés építésének a költségei is” – fogalmazott Vargha Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője.
A téli időszakban sem csökkent a migrációs nyomás, és az érkezők kivétel nélkül embercsempészek segítségével jutnak a határokhoz. Tunéziában és Líbiában is tömegek tartózkodnak. Törökországban pedig jelenleg csaknem ötmillió illegális bevándorló él.