tóth gabi
Az emberek többsége sajnos nincs tisztában azzal, hogy milyen szabályok vonatkoznak kedvencük szállítására. A Ripost összeszedte a legfontosabb tudnivalókat, hogy mindenki biztonságosan utazhasson a szeretteihez az ünnepekre.
A húsvéti hosszú hétvége alkalmával sokan sokfelé utazunk. Ilyenkor gyakran magunkkal visszük a négylábú barátainkat. Többen azonban nincsenek tisztában azzal, hogy a KRESZ szerint milyen szabályok vonatkoznak kedvencünk szállítására. Az ember legjobb barátja és mi biztonságunk érdekében összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
A kutyájukat nem megfelelően szállító kutyatulajdonosok akár pénzbüntetést és büntetőpontot is kaphatnak azért, mert megszegik a KRESZ egy kevésbé ismert szabályát. Mivel az állatok szállítására vonatkozóan még nem teljesen kidolgozott a KRESZ, ezért csúnyán mondva csomagként kell tekintenünk kedvencünkre. Ez azt jelenti, hogy olyan módon kell őt rögzítenünk, hogy sem ő, sem mi ne sérülhessünk meg akár az út, akár egy esetleges baleset során.
A Direct Line biztosító kutatása szerint a gazdák közel 40 százaléka nem mindig utaztatja biztonságosan kedvencét. A Groupama Biztosító néhány évvel ezelőtti felmérése pedig arra mutatott rá, hogy a kutyatulajdonosok 57 százaléka szállítja autóban kedvencét.
Csak abban az esetben mondhatjuk, hogy biztonságosan szállítják a kiskedvencet, ha valamilyen passzív biztonsági eszközt, például speciális hámot vagy rögzített boxot alkalmaznak
– összegezte dr. Tokodi Panna, az ORFK Balesetmegelőzési Osztályának rendőr főhadnagya.
Mivel az előbbi felmérés arra is rámutatott, hogy a kutyatulajdonosok és kutyájuk negyede szenvedett már el valamilyen sérülést az utaztatás közben, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy az ünnepek során is minél biztonságosabban szállíthassunk kutyánkat.
Az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottsága és a Magyar Mentőkutyás Szervezetek Országos Szövetsége az alábbi pontokat javasolja szem előtt tartani minden olyan utazás alkalmával, amikor kedvencünk is velünk tart.