kulcsár edina
Nem csak a közlekedésbiztonságot, de a fenntartható és a hatékonyabb gazdálkodást is elősegítheti Enyingi Tibor által tervezett szerkezet.
Megrázó képsorok járták be hazánkat március második hétvégéjén, amikor az M1-es autópályán egy óriási tömegkarambol történt, melyben öt kamion és 37 személygépjármű ütközött egymásnak Herceghalomnál. Kisebb csoda, hogy "mindössze" egyetlen ember életét követelte a tömegszerencsétlenség, aminek elsőszámú okozója a szántóföldekről érkező porvihar volt. Azonban úgy tűnik, ez a jövőben nem jelenthet már gondot, köszönhetően Enyingi Tibor TerraSyst elnevezésű talajművelő gépének. A hazai szakemberrel a Kisalföld beszélgetett.
Mi okozza a porvihart?
A talajpusztulás, azaz a talajerózió a víz és a szél romboló hatásának eredménye, ám erre alaposan ráerősít a napjainkban használt földművelési gyakorlat is. Mindennél nagyobb problémát jelenet a talajok folyamatos humuszvesztése. A talajforgatás – szántás, tárcsázás – következményeként a föld kiszárad, a humusztőke lecsökken, szerkezete romlik, a felső réteg túlságosan laza lesz. Végül egy csapadék nélküli időszakban tovább szárad a talaj és ilyenkor elég egy légáram, ami felkapja, és kész is a porvihar.
Ez lehet a megoldás
Mielőtt azt gondolnánk, hogy a porvihar csak hazánkban jelent problémát jó, ha tudjuk, hogy ez globálisan előforduló jelenség.
Globális környezeti probléma a szántókon a helytelen földművelés nyomán kialakuló káros talajtömörödés, valamint a talajok szervesanyag-tartalmának csökkenése
– kezdte Enyingi Tibor, aki arról is szólt, hogy az általa kifejlesztett szerkezet megszüntethető a tömörödés, a gyökérstruktúrák a tartós humuszképződés forrásaivá válnak.
"A tarló és szármaradványok a talajfelszínen, illetve a felszínközeli néhány centis rétegben maradnak, így szolgálják a humusz újraépülését. A gép a talaj rétegrendjén nem változtat, ezért az évek során a szármaradványok szervesanyag-bázisán kialakul egy jobb talajstruktúra. A javuló talajállapot, a folyamatosan megújuló felszíni szerves anyag ellenállóvá teszi a talajt az erózióval szemben. Meggyőződésem, hogy az iparszerű mezőgazdaságot természetszerűvé kell alakítani, méghozzá nagyon sürgősen."
- fogalmazta meg a megoldást TerraSyst kifejlesztője.