tóth gabi
A Liget projekt 15. évfordulójára elkészülhet az egykori Petőfi Csarnok helyén a kortárs művészet fellegvára.
„A Városliget megújítása Európa jelenleg legnagyobb kulturális városfejlesztési projektje, amelynek köszönhetően a Millennium óta nem látott léptékű kulturális beruházásokkal gazdagodott az ország” – mondta Baán László a Liget Projekt elmúlt 10 évét összegző sajtótájékoztatón. A Liget projekt miniszteri biztosa a Ripost kérdéseire is válaszolt a tájékoztató után.
A projektnek már most jelentős eredményei vannak, de még nem ért a végére: a legnagyobb és legfontosabb fejlesztése, a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett Új Nemzeti Galéria felépítése még hátravan
– mondta a miniszteri biztos, rámutatva, hogy ez az új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget az egész világ számára látható módon felkerüljön Európa kulturális térképére. Ez egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő művészeti múzeum nélkül nem lehetséges. A Kormány elkötelezett a projekt teljeskörű megvalósítása mellett, az új, nagyobb léptékű fejlesztések megvalósítása az ország gazdasági helyzetének a függvénye, de előreláthatólag 2024-25-ben elkezdődhet az elbontott Petőfi Csarnok helyére tervezett Új Nemzeti Galéria építése – tette hozzá.
Addig is családbarát fejlesztésekkel folytatódik a Liget Budapest Projekt, melynek során a park rekreációs funkciói mellett további jelentős zöldfelületek is megújulnak: idén felújítják a népszerű KRESZ parkot és környékét, továbbá a Dvořák sétány Néprajzi Múzeum és Magyar Zene Háza közötti szakaszát és a népszerű léghajót, a BallonFly-t övező területet is.
Baán László a Ripostnak kiemelte, hogy a Liget projekt kapcsán mindent megőriztek, ami érték volt a Városligetben. Vannak még azonban komoly feladatok, elegendő, ha az Új Nemzeti Galéria felépítésére gondolunk, ami Baán László szerint tulajdonképpen a projekt zárókövének tekinthető. A szakember megerősítette, hogy ha véget ér a háború és a gazdasági helyzet újra lehetővé teszi, akkor 2024/25 körül nekiállhatnak a munkálatoknak, és három éven belül be is fejezik azt a tervek szerint. Baán László úgy látja, hogy a Liget projekt 15 évfordulóján már birtokba vehetik az érdeklődők a Nemzeti Galériát is.
Interjúnkat az alábbi videón nézheted meg: