kulcsár edina
2022. december 21. a téli napforduló dátuma, mely óta egyre hosszabbak a nappalok, ami már a szervezetünkre is hatással van.
Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója felhívta a figyelmet, hogy a téli napforduló óta kb. 2 órával hosszabbak a nappalok. Megfigyelhető továbbá, hogy heti kb. 21 perccel és napi kb. 3 perccel több a napsütéses órák száma, az azt megelőzőhöz képest. Ez a változás már az emberi szervezetre is hatást gyakorol.
A szervezetünket rendkívül pontos belső óra vezérli, ehhez a belső órához szinkronizálva zajlanak nagyon fontos élettani folyamatok.
– hangsúlyozta a meteogyógyász.
A hosszabb nappalok miatt megnő az aktív időszakunk hossza és annak jellege is átalakul. Többet vagyunk kint a szabadban, egyre több, a szervezetünket is megterhelő dolgot csinálunk – mondta dr. Pintér Ferenc.
Március 21-ig egyre gyorsuló mértékben vesszük igénybe a szervezetünket, ami a telet követően megterhelő tud lenni, hiszen feléltük tartalékainkat.
Az évszakváltások határán jellemzően megszaporodnak a panaszaink. Az időjárás változásaira érzékenyeknél legalábbis mindenképp erről van szó. Vannak olyan panaszok, melyek kifejezetten ehhez az időszakhoz köthetőek. A szervezetünk ilyenkor nagyon anyaghiányos állapotban van. Szükségünk van a korábbinál több zöldségre, gyümölcsre, vitaminra.
– jegyezte meg a meteogyógyász.
A napsütéses órák emelkedő száma arra is alkalmas, hogy javítsunk immunrendszerünkön és mentális állapotunkon. Amikor tehetjük, menjünk a szabadba, napozzunk és töltődjünk fel.
A fénynek fontos szerepe van a mindennapi életünkben. Egyfelől vezérli a napi rutinunk, aktivitásunk menetét, irányítja a hormonháztartásunkat, másfelől segíti a D-vitamin-termelődést.
– hangsúlyozta a Meteo Klinika igazgatója, majd hozzátette:
Ilyenkor még többet pihenjünk! Menjünk ki a szabadba, ha néha süt a nap. Mozogjunk többet, csináljunk pozitív dolgokat, akár színesebben is öltözködhetünk. Mindez javítja a kedvünket, ami az immunrendszerre is hat.