tóth gabi
Szinte követhetetlen, hogy épp melyik napszakban milyen front vonul át felettünk. Ennek pedig számos káros élettani hatása van, amelyektől mind szenvedi fogunk a héten.
Az még hagyján, hogy szinte mindennap elázunk a héten, de ritkán van olyan intenzív időjárási helyzet, mint amit ezen a héten tapasztalunk. Ezt a rendkívüli időt és annak élettani hatásait Pintér Ferenc meteogyógyásszal elemeztük.
Tényleg példátlan az a helyzet, hogy januárban egy héten keresztül majd' mindennap ciklonok vonulnak át Magyarország felett. Szinte el sem hagyja az országot az egyik, délnyugati határainkon már ott toporog a következő
- kezdte a Ripostnak Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója. A szakember hozzátette, hetek óta rendkívüli időjárásban van részünk, s ennek kicsúcsosodását látjuk ezen a héten. Ez a hatalmas terhelés pedig nagyon sok ember szervezetét próbára teszi.
„A frontérzékenyek számára különösen kritikus ez az időszak, de nem túlzás azt állítani, hogy mindenki megérzi ezeket a napokat, köszönhetően annak, hogy a fronthatások teljes garmadája (hidegfronti-, melegfronti- vagy kettősfronti hatás) megjelenik rövid időn belül, váltakozva" - magyarázta a meteogyógyász. De vajon milyen tünetek jelenhetnek meg az embereknél?
„Ilyenkor gyakoribb a fejfájás, a vérnyomás-ingadozás és a keringési panaszok. Az idősekre jelent nagy kockázatot a fokozott trombózis-, stroke- és infarktusveszély. Sokaknál előfordulhat alvászavar vagy fokozott fáradtság, figyelmetlenség, amely komoly balesetveszéllyel jár. De ne lepődjünk meg azon sem, ha valaki a szokottnál agresszívabbá válik" - sorolta a tüneteket Pintér Ferenc. A szakember hozzátette, a borongós, fényszegény időjárás a téli depressziót is erősítheti azoknál, akik hajlamosak erre. A meteogyógyásztól arra a kérdésünkre is választ kaptunk, hogy hogyan tudunk védekezni a frontérzékenység ellen.
"Sajnos ezeket a hatásokat nem tudjuk egyszerűen kivédeni, nincs "antifront" tabletta. Ha rendszeresen mozgunk, sokat vagyunk a természetben, egészségesen étkezünk és kerüljük a stresszt, azaz a szervezetünk jó állapotban van, akkor jobban tudja tolerálni a frontérzékenységet. De fontos hangsúlyozni, hogy ez utóbbi tulajdonság nagyban függ az egyéni adottságokról is, és valódi megoldást csak a szakszerű kivizsgáláson alapuló egyéni meteogyógyászati kezelés adhat" - zárta a beszélgetést Pintér Ferenc.