tóth gabi
A polgármestereknek vélhetően fontosabb volt Gyurcsány Ferenc iránymutatása és a pártérdek, mint az, hogy a kerületiek érdekeit képviseljék és pénzt kérjenek a kormánytól rezsitámogatásra. A XVIII. kerület így körülbelül 500 millió forintot bukott el, ahogyan a többi városrész is több százmilliótól esett el. Több kerületben fegyelmi eljárást indítanak a polgármester ellen, hiszen nekik a kerületieket kellett volna képviselniük, és nem a pártjukat.
Leginkább a közvilágítás fenntartására, idősotthonok, iskolák és óvodák fűtésére fordítják az önkormányzatok azt a támogatást, amelyet a kormány biztosít számukra rezsitámogatásként. A biztosok javaslata alapján Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 138 városi és 17 kerületi önkormányzat között osztja szét a 44 milliárdos keretet. Ezek között ellenzéki és kormánypárti vezetésű település egyaránt van.
A háború és a brüsszeli szankciók következményeként az energiaárak a sokszorosára emelkedtek, a kormány célja viszont az, hogy ebben a helyzetben is működjenek a legfontosabb közszolgáltatások. A támogatásért cserébe mindenkitől takarékosságot kértünk, ezért az érintett önkormányzatok tervet készítettek a lehetséges energiamegtakarítási lehetőségeikről. A támogatás összegét a települések anyagi helyzete, energiabeszerzési szerződései határozták meg, valamint az egy lakosra jutó, beszedhető iparűzési adó nagysága
– mondta korábban Láng Zsolt kormánybiztos, aki másodmagával tárgyalt a polgármesterekkel.
Több, mint hárommilliárd forint jutott Debrecennek, csaknem kétmilliárd Kecskemétnek, egymilliárd feletti támogatást kap Pécs, Miskolc, Szeged és Nyíregyháza. Budapesten a legtöbbet, 760 milliót Csepel városrész kapta, míg a legkevesebb, 76,7 milliónyi támogatással Terézvárosnak kell beérnie. Összesen hat fővárosi polgármester azonban nemet mondott a rezsitámogatásra azzal, hogy a meghívás ellenére nem jelent meg az egyeztető tárgyaláson.
Nem kapott a kormánytól rezsitámogatást a III., IV., IX., XI., XV., XVIII. kerület, ezeknek a városrészeknek a vezetői ugyanis távol maradtak az egyeztetéstől.
A XVIII. kerület nagyságrendileg 500 millió forintot bukott el amiatt, mert a DK-s polgármester nem volt hajlandó elmenni a tárgyalásra. Amikor megkérdeztem tőle a novemberi testületi ülésen, hogy mégis miért okozott ezzel kárt a kerületnek, kiderült: Szaniszló Sándornak fontosabb Gyurcsány Ferenc iránymutatása és a pártérdek, mint a saját kerületének lakói
– mondta el érdeklődésünkre dr. Lévai István Zoltán fideszes kerületi képviselő.
Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület DK-s polgármestere így summázta távolmaradásuk okát:
„Mi azt kértük, hat kerület, hogy együtt fogadjon minket Láng Zsolt. Külön-külön köszönjük szépen, nem kívánunk fotózkodni Láng Zsolt úrral. Hiszen várható volt, hogy nem fogunk semmit kapni. Voltak olyan polgármesterek, akik elmentek külön. Mi nem kérünk abból a jegyzetfüzetből sem, meg abból a tollból sem, amit Gulyás Gergely adott nekünk, amikor egy évvel ezelőtt voltunk náluk”.
Miután a többi kerületben is hasonló okból nem született meg az egyezség, több városrészben indítanak fegyelmi eljárást a távolmaradó polgármesterekkel szemben.
Nagy István az újpesti Fidesz-KDNP frakció vezetője lapunknak a következőket mondta:
A polgármester az esküjét arra tette, hogy az újpestiek érdekét képviseli. Déri Tibor mulasztott, hiszen nem ment el a kormánnyal való tárgyalásra, és ezzel Újpesttől vett el pénzt, miután nem képviselte a lakosságot. Ebből is látszik, hogy ők maguk generálják a problémát, hogy politikai tőkét kovácsoljanak maguknak. Nem igaz az, amivel a DK kampányol, miszerint kivérezteti a kormány a baloldali önkormányzatokat.
Csernus László újbudai fideszes képviselő arról tájékoztatott, hogy a DK-s polgármesterek viselkedése mögött Gyurcsány Ferenc áll.
Akár 500-700 millió forintra is rúghatna az az összeg, amit László Imre polgármester miatt nem kap meg a XI. kerület. Az, hogy nem tartotta fontosnak részt venni az egyeztetésen, kimondottan felelőtlen magatartásra utal, és teljes mértékben bebizonyította, hogy a pártpolitikát előbbre valónak tartja a kerületiek érdekeinél. Miután a DK-s polgármesterek közül csak Niedermüller Péter ment el Erzsébetvárosból, ő is csak azért – a hírforrásaink szerint –, mert elfelejtette elolvasni azt a levelet, ami felszólította a polgármestereket, hogy ne egyeztessenek. Baloldali források szerint ugyanis azért nem jelent meg a hat DK-s polgármester az egyeztetésen, mert ez volt Gyurcsány Ferenc kérése
– mondta el a Ripostnak Csernus, aki hozzátette: a történteken az LMP és a Momentum is felháborodott. „Rendkívüli testületi ülést hívtunk össze az üggyel kapcsolatban, mert el kell indítani egy fegyelmi vizsgálatot, amely feltárja, hogy valóban mulasztott-e a polgármester” – közölte Csernus László.