Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2022.12.12.
Módosítva: 2022.12.12.

"Karácsony Gergely nem szereti Budapestet" - ártani akar a városnak a főpolgármester?

Wintermantel Zsolt elmondta véleményét a Metropolnak, miszerint Karácsony Gergely nem szereti Budapestet, mint ahogy nem szerette Zuglót sem. Exkluzív interjút készített a lap a Fidesz-KDNP-frakcióvezetőjével.

A Metropol kíváncsi volt, hogy a fővárosi politikus hogyan látja a Karácsony Gergely-féle baloldali városvezetés gazdálkodását és politikáját. 

Fotó: Mirkó István / Magyar Nemzet

M.: Olyan hírek terjednek, hogy  a választási kampányig becsődöltetné a baloldal vagy annak egy része a fővárost, hogy így gyakoroljon nyomást a kormányra. Mi a véleménye erről?

„Nagyon gondos, felelős tervezésű költségvetést várunk el a főpolgármester úrtól, mert a Városházán a folyosói pletykák szerint a nagy befolyással rendelkező, nagy létszámú frakció részéről létezik olyan nyomásgyakorlás a főpolgármester felé, hogy jövő szeptemberre irányított csődöt hozzanak létre. Így majd a kormányra mutogatva erre fűznék föl az önkormányzati választási kampányukat” – mondta Wintermantel Zsolt.

Fotó: Soós Lajos / MTI

M.: Egyes kommentárok szerint „pazarolva spórol” a Városháza. A főpolgármesternek volt olyan kijelentése is, hogy minek megspórolni százmilliókat, hogyha százmilliárdok hiányoznak... Mit szól ehhez?

„Amikor a háború, a szankciós politika miatt nehéz helyzet van szerte Európában, akkor fontos lenne a kétpólusú beszéd mellőzése. Legutóbb például Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes nyilatkozta azt az elmaradó karácsonyi díszkivilágításról, hogy 20 millió forint nem nagy pénz (23 millió forintot spórol a főváros), de a legkisebbért is le kell hajolni. Eközben meg 100 millió forintért létesítenek Rózsakertet Budapest 150 éves évfordulós ünnepségsorozatának részeként. Na de, ha 20 millióért le kell hajolni és nehéz a helyzet, akkor nem költök el „feleslegesen”, egy biztosan gyönyörű rózsakertre, mert most nem ennek van itt az ideje” – mondta el a Metropolnak a frakcióvezető.

 

M.: Ön szerint hol pazarolt el komoly összegeket Budapest?

„Összességében több 10 milliárd forintnyi összegről beszélhetünk. A reklámtender miatt például most már több mint 3 milliárd forint elmaradt bevétele van a fővárosnak. Itt megtiltotta a főpolgármester a BKV-nak, hogy aláírja az új reklámszerződést, és emiatt harmad annyi pénz folyik be a BKV-hoz, ahhoz képest, hogy mennyi jöhetne be, ha aláírják a Tarlós István idején lefolytatott közbeszerzést. A Lánchíd kisebb műszaki tartalommal valósul meg, de 5 milliárddal magasabb áron. A Széna térnél vagy a Blaha Lujza térnél hasonlóan kisebb műszaki tartalommal találkozhatunk és drágább megvalósításról beszélhetünk. Vagy itt vannak azok a több 100 milliós bírságok, amelyeket szabálytalan közbeszerzési eljárások miatt kellett a fővárosnak vagy a főváros cégeinek kifizetni. Rengeteg ilyen példa van, reggelig lehetne folytatni” – emlékeztetett a kormánypárti politikus.

Fotó: Kovács Tamás

M.: 82 milliárd forint osztalékot talicskáztak ki a Fővárosi Csatornázási Művekből. A Demszkyék által megkötött szerződés komoly érvágást jelentett Budapestnek.

„1997-ben döntött úgy a Fővárosi Közgyűlés, hogy privatizálja a csatornázási művek 25 százalékát. Olyan szerződést kötöttek mellé, hogy a 25 százalékkal rendelkező kisebbségi tulajdonos jogosult volt az osztalék 75 százalékára, és a főváros csak akkor kapta meg a ráeső maradék 25%-ot, hogyha egyébként az eredmény vagy az eredménytartalék erre lehetőséget adott. Az akkori privatizációs szerződés azt mondta ki, hogy 25 év múlva van visszavásárlási opciója a fővárosnak, ami most következett el” – ismertette a szerződést Wintermantel.

M.: Az FCSM visszavásárlását azonban önök is megszavazták

„Azzal maximálisan egyetértettünk, hogy kerüljön vissza a Fővárosi Önkormányzat tulajdonába, a Fidesz-frakció akkor eleve ellenezte az egész privatizációt. Mostanra be is bizonyosodott, hogy nem lett volna szabad eladni. Mert ennyi idő elteltével ugyanott vagyunk, mint 1997-ben: semmilyen technológiai vagy tudásalapú fejlesztést nem hozott a befektető, csak pénzt vettek ki belőle” – avatott be a részletekbe.

Fotó: Földi Imre

M.: Mit szól ahhoz, hogy Atkári János vezényli le a cég visszavásárlását?

„Míg a privatizálás a Demszky-féle többséget terheli, az már egyértelműen Karácsony Gergely személyi felelőssége, hogy jelen pillanatban a Fővárosi Csatornázási Művek igazgatósági elnöke ugyanaz az Atkári János, aki '97-ben az eladást erőltette. Átnyomta a Fővárosi Közgyűlésen a többségükkel élve. Javasoltam személyesen a főpolgármester úrnak, hogy vonja le a személyi következtetéseket” – hangsúlyozta a fővárosi politikus.

M.: Mi a véleménye a mostani városvezetés szakmai hozzáértéséről?

„A probléma az, hogy az a baloldali garnitúra került be a különböző döntési pozíciókba, akik már kormányon is megmutatták, hogy mire képesek. Atkári Jánostól kezdve Draskovics Tiboron át a különböző Gyurcsány-kormány miniszterei és államtitkárai. A személyes véleményem, hogy számukra nem a főváros fontos. Szerintem Karácsony Gergely nem szereti Budapestet, mint ahogy nem szerette Zuglót sem. Egy hely volt, ahonnan a saját politikai karrierjét tudta előrébb vinni. Semmi érdemlegeset nem csinált Zuglóban, és semmilyen érdemleges eredményt nem lehet fölmutatni a fővárossal kapcsolatban sem” – mondta el kérdésünkre a Fidesz–KDNP-frakció vezetője.

A teljes cikket a hétfői Metropolban olvashatod.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek