tóth gabi
Az enyhébb, csapadékosabb időjárást hirtelen drasztikus hideg váltotta fel. Nagy teher ez a szervezetnek – figyelmeztet a meteogyógyász.
Nem csak a hét első napján, hétfőn, de a következő néhány napban is komoly fagyokra, akár mínusz 10 fok alatti hőmérsékletre, és erősen szeles időre számíthatunk – a szakemberek szerint.
„A rendkívül gyorsan bekövetkezett lehűlés, mint amilyen a mostani is, igencsak megterheli a szervezetünket, mivel az nincs hozzászokva az effajta változásokhoz és idő kell neki az alkalmazkodáshoz”
– figyelmeztet dr. Pintér Ferenc, a MeteoKlinika igazgatója.
Napok óta jelentős terhelés éri a szervezetünket az egymást követő ciklonok miatt.
Ez a folyamatos terhelés nagyon erősen gyengíti az immunrendszert, és az ilyen hideg levegő, amit reggelente tapasztalunk, a nyálkahártya védekező képességét is lecsökkenti. Ennek következménye, hogy sokszorosan megnő a fertőzésveszély
– magyarázza Pintér doktor. Hozzáteszi:
„Elsősorban itt most a felső légúti megbetegedésekre kell gondolni. Kifejezetten magas akár a covid, akár az influenza, illetve az egyéb vírusos és bakteriális megfertőződések esélye.”
A szakember azt is elárulta, hogy statisztikailag a tartós hideg a legkiemelkedőbb többlethalálozással járó időjárási tényező.
A vasárnaptól kezdődő hirtelen jött hideg szerdáig tart ki, tehát nem tartós. Ennek ellenére drasztikus a hatása. A hideg miatt ugyanis megnő a szervezet keringési rendszerének terhelése, így az infarktusok és sztrókok számának jelentős növekedésére kell felkészülni, de emelkedik a koraszülések száma is, hiszen a hideg a görcsös folyamatokat is erősíti
– figyelmeztet Pintér doktor.
Ezek a kettős frontok, amelyek átvonultak felettünk az elmúlt napokban, különböző hatásokkal jelentkeznek.
„Az égvilágon minden tünet előjöhet ilyenkor. Az erősen változó terhelés mindenkinél egyéni adottságok szerint okozhat tüneteket. Ilyenkor tipikus a fejfájás, de megjelennek az ízületi problémák és a vérnyomás is ingadozhat. Az elkövetkezendő napokban tehát nagyon oda kell figyelni egymásra, főként az idősekre, de akár az utcán is szemtanúi lehetünk egy-egy infarktusos rosszullétnek”
– hívja fel a figyelmet dr. Pintér Ferenc.