tóth gabi
A téli időszak, a megváltozott fényviszonyok és a hétvégén a magasabb helyeken várható hószállingózás az időjárásra érzékeny és kevésbé érzékeny emberek szervezetére is hatással lesz. Dr. Pintér Ferenc meteogyógyászt, a Meteo Klinika igazgatóját kérdeztük, mire számíthatunk a napokban.
„A lehűlés, a tartósan hideg idő, a megváltozott légköri folyamatok mind olyan tényezők, melyek hatását különösen megérzik az erre érzékeny emberek” – hangsúlyozta lapunknak dr. Pintér Ferenc.
A meteogyógyász kiemelte:
Azok az emberek, akik hóesésben rosszul vagy egyáltalán nem tudnak aludni, nem konkrétan magát a hóesést érzik meg, hanem a csapadékot eredményező légköri folyamatok hatásait. Például az éjszakai szokatlan fényviszonyok is hatnak rájuk, hiszen a megszokott éjszakai sötétséghez képest jóval világosabb van hóesésben.
A Meteo Klinika igazgatója az alvászavarok és az alvás minőségének megváltozása kapcsán elmondta:
Például, ha egy gyermek felébred az éjszaka közepén és észreveszi, hogy esik a hó, nem biztos, hogy a megváltozott időjárás miatt nem tud visszaaludni. Az is lehet, hogy izgalommal tölti el, hogy reggel kimehet és játszhat a hóban. Ez nem összekeverendő az alvászavarral.
„Aki bizonytalan, hogy a légköri körülmények hatásait érzi-e magán, a Meteo Klinikán ki tudja vizsgáltatni esetleges időjárás- és stressz-érzékenységét” – jegyezte meg dr. Pintér Ferenc.
Nem szabad megfeledkeznünk emellett arról sem, hogy megvan az emberi szervezet számára ideális alvási hőmérséklet. Érdemes tehát legfeljebb 18-20 fok körül tartani hálószobánkat. Akik pedig fázósabbak az átlagnál, inkább vastagabb takarót válasszanak, mint magasabb szobahőmérsékletet.