kulcsár edina
A legjobb férfi főszereplőnek ítélt díj átvétele előtt nyilatkozott a Ripostnak.
A 2022-es Bujtor István Filmfesztivál legjobb férfi főszereplője díjat Orosz Ákos vehette át a Kilakoltatás című 2021-es drámában nyújtott alakításáért. A díj átadása előtt találkoztunk a színésszel, akinek elálló fülei, mondhatni, védjegynek számítanak. De nemcsak a fülei miatt cikizték sokat, árulta el a Ripost-nak.
Rengetegszer csesztettek a nevem miatt. «Már kimentek az oroszok, akkor te mit keresel itt?» kérdezték, és ez még csak a finomabb megfogalmazás volt. Pedig akkor még csak hatéves voltam, amikor kivonták a Magyarországon állomásozó szovjet csapatokat. A hat évvel idősebb nővérem még volt kisdobos is, én viszont már nem, mert mi voltunk az első osztály, akiknek nem kellett. De ettől még nagyon elevenen él bennem az a korszak
– idézte vissza a sokat foglalkoztatott színész (2021-ben négy, idén két mozifilmben kapott szerepet) annak kapcsán, hogy a Nyugati nyaralás című új mozija a rendszerváltás előtti időszakban játszódik. Elmesélte, hogy a szülei kijártak Kelet-Németországba, ahol a mai napig vannak barátaik, és tudta, hogy más úti cél nem is nagyon jöhetett szóba. Igaz, amúgy sem jutott volna eszükbe, hogy nyugatra utazzanak, mert nem volt rá pénzük. Édesanyja egyszer ugyan járt Svájcban, de akkor is véletlenül: valaki más ment volna eredetileg, de nem kapott útlevelet, mert nem sokkal azelőtt volt katona, és akkoriban a sereg után öt évig nem lehetett külföldre menni, nehogy valami hadititkot szivárogtassanak ki. Ők meg ráadásul egy orosz laktanya szomszédságában laktak Budapesten.
Én lakótelepi gyerek vagyok, a XVI. kerületben egy panellakásban nőttem fel, az Ikarus gyártól nem messze, és a közelünkben volt az orosz laktanya. Aztán a nagymamám egy olyan lakásba költözött, ami korábban tiszti lakás volt, úgyhogy megtapasztalhattam, hogy nézett ki az a hely, miután kimentek az oroszok: föl volt szedve a parketta, de még a kábel is ki volt húzva a falból, mindent elvittek
– elevenítette fel gyerekkori emlékeit. Azt is elmondta, hogy azelőtt oda sohasem mehettek be, minden iskolai ünnepélyt az Ikarus művelődési házában tartottak, amely még ma is áll ugyan, csak épp a nemzetközi hírű autóbuszgyár szűnt meg, és a terület kínai kézbe került.
Az a hely annyira belém ivódott, szinte a bőrömön érzem, látom magam előtt a szocreál freskókat, meg a domborműveket a falon. Amikor gimisként zenéltünk, és egyszer a Vágóhíd közelében egy Gyáripari romantika nevű helyen koncerteztünk, na, az nézett ki úgy.
Ha nem is annyira romantikus a múlt, három-négy évtized távlatából már tudunk nevetni rajta. Különösen, ha olyan vígjátéki formában dolgozzák fel, mint a Nyugati nyaralás alkotói, akik a miskolci Cinefesten mutatták be új filmjüket, amely szeptember 15-étől látható az országos mozihálózatban.