Létrehozva: 2022.06.30.

Dunában eltűnt 17 éves lány: Döbbenetes dolgokra hívta fel a figyelmet a szakértő

Idén már a sokadik fiatal tragédiájáról lehet olvasni: szerdán a Dunában tűnt el egy lány, akinek testvérei még ki tudtak jönni időben a folyóból. A szakértő most hasznos tanácsokat adott.

Újabb vizes tragédia történt szerdán. Három testvér fürdőzött a folyóban a visegrádi kompkikötőnél, a 16 éves fiú és a 7 éves húga ki tudott jönni a vízből, de nővérük már nem. „A fiatalok üzemi területen mentek a folyóba, ahol tilos fürödni, szülők nem voltak velük” – közölte a BRFK. A 17 éves lányt a rendőrök több hajóval, szonárral és búvárokkal is keresték szerdán. 

Több hajóval, szonárral és búvárokkal keresték a Dunában eltűnt lányt.

A BRFK sajtóügyelete a Ripostnak későbbre ígért tájékoztatást arról, hogy milyen eredményre vezetett a keresés.

A megoldás a túlsó part

Az esettel kapcsolatban a Ripost közösségi oldalán szólalt meg egy szakértő, aki hasznos tanácsokat ad, hogy elkerülhetőek legyenek a tragédiák. Érdemes megfogadni őket! A legfontosabb a megfelelő körültekintés. Fürdőhelyen mindig tájékozódjunk az adottságokról, és vízmélységekről. Figyeljünk a vízbe telepített jelzésekre, és ne menjünk azokon túlra fürödni. Soha ne fürödjünk ne kijelölt fürdőhelyen, sötétben és korlátozott látási viszonyok között pedig inkább ne kísérletezzünk. „A Balatonon, más tavakon és a folyónál a part felé fújó közepes vagy erős szél jó szórakozásra, jó a hullámokon játszani. A parttól befelé, a víz közepe felé fújó veszélyes! Először is alig vannak hullámok, alig érezni a szelet a takarás miatt. Amikor matracon fekve picit beljebb kerül az ember a vízközép felé, akkor egyszer csak észreveszi, hogy befelé sodorják az erők (szelek és hullámok). Ilyenkor sokszor még vissza lehet valahogy jutni de van egy pillanat, amikor már nem.

Képünk illusztráció. Fotó: Pixabay

Ekkor nem szabad pánikolni, hanem hátat kell fordítani a szélnek és hullámoknak, és szélirányban kell vitetni magát az embernek velük. Nincs más megoldás, csak a túlsó part. Nem lehet szemben úszni hosszabb ideig, mert erős szélben a hullám tetején fröccsenő víztől és a hullámok között kialakuló légritka tértől hamar oxigénhiányba kerül még a jó úszó is. Tengeren pedig tilos parttól befelé fújó szélben úszni vagy matracozni vagy csónakázni! Ott nem 10-15 kilométerre van a túlsó part” – írja Vámos Zsolt.

Tengerparton kerülni kell a sziklás öblöket

„Tengerpartokon nagy divat a sziklákon szelfizni. Nagyon sok fiatal halt már meg így, egy váratlanul felcsapó hullám ledönti az embert és magával sodorja befelé. A sziklás öblökből pedig hullámzás esetén képtelenség kijönni, ha nincs erre kialakított kijáró. Ha még valaki beugrik menteni, az is odavész. Kerülni kell a zárt, nagy sziklás öblöket hullámzás idején” – írja a férfi.

Nézzünk utána az áramlásoknak

„Aztán aki tengerpartra megy nézze meg a helyi információs csatornákat, a befelé irányuló áramlásokról. A befelé irányuló áramlások roppant veszélyesek, észrevétlenek és csak légifelvételről láthatóak. 

A hullámokra és az áramlásokra is figyelni kell! Képünk illusztráció. 

Volt már ahol hat gyerek halt meg óceáni strandoláskor, mert a gyerekekre felügyelők nem tudtak az alattomos áramlásról” – szól a tanács.

Vigyázva az ugrásokkal

„Soha nem szabad ismeretlen mélységű vízbe fejest ugrani. Sajnos több olyan fiatal is van, akik lerészegedve egy balatoni éjszakai buliban a hangulat hevében beugrottak a látszólag mély vízbe. A végtagok teljes bénulása, élete végéig tolókocsi és pelenka... Ne ugráljon senki előzetes információk nélkül, csak akkor, ha megbizonyosodott róla, hogy a víz legalább 2 méter mély!” - hívja fel a figyelmet.

Készüljünk fel a legrosszabb forgatókönyvre is

És még egy utolsó, de annál fontosabb tanács: tartsunk magunknál vízhatlan tokban mobiltelefont, amin lámpa is van. „Ha valaki bajba kerül a Balaton közepén vagy máshol és hívja a 112-es segélyhívó telefonszámot, akkor valószínűleg időben ki fogják menteni. Ha sötétben van (mondjuk horgászoknál gyakori) akkor kell tudni fényjelzéseket adni a telefonnal vagy vízhatlan zseblámpával, mikor tudja, hogy már keresik” – tanácsolja Vámos Zsolt.
 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek