Létrehozva: 2022.01.11.

Új variáns, a deltakron borzolja a kedélyeket Cipruson

Cipruson egy olyan variánst találtak, ami a delta és az omikron vírusvariáns kombinációja. A felfedezés neve deltakron. A Ripost dr. Rusvai Miklós virológust kérdezte, vajon kell-e aggódnunk az új változat miatt.

A deltát és omikront egyesítő Covid-19-törzset azonosítottak Cipruson. A koronavírus új változatát deltakronnak nevezte el Leondios Kostrikis, a Ciprusi Egyetem biológiai tudományok professzora és a Biotechnológiai és Molekuláris Virológiai Laboratórium vezetője, valamint csapata, akik a felfedezést tették, mivel a delta genomokban omikronszerű genetikai részleteket azonosítottak – írja a Bloomberg. Dr. Rusvai Miklós magyarázata szerint ez azt jelenti, mintha egy cikkbe beírnánk egy idézetet valahonnan máshonnan, ami azonosítható. Ugyanígy lehet azonosítani az idegen genetikai elemeket is a deltakron esetében.

Képünk illusztráció Fotó: Pixabay

A statisztikai elemzés azt mutatja, hogy a kombinált fertőzés gyakorisága magasabb a Covid-19 miatt kórházba került betegek között, mint a nem kórházi betegek között – áll az eredeti cikkben.

Rusvai Miklós szerint nincs ok a pánikra

Dr. Rusvai Miklós megszólalt a ciprusi variánssal kapcsolatban. Fotó: Ripost

„A rekombináció ismert jelenség. Ha egyidejűleg két különböző variáns fertőzi ugyanazt az embert, akkor a két vírus úgymond kereszteződik benne és egy új harmadik változat alakul ki. Ebben az esetben is az omikron és a delta egyidejűleg fertőzött egy pácienst és ez, a biológiából ismert jelenség, a rekombináció létrejött. Összesen 25 emberből mutatták ki ezt az” öszvér” variánst, azaz a deltakront – ismerteti a legfrissebb híreket Rusvai professzor.

Az eddigi jelek szerint a deltakron nem veszélyesebb, mintha egy egyedülálló változattól fertőződnénk meg.

A deltakron nem terjedőképesebb, mint az omikron, tehát ezt is ki fogja szorítani az omikron, csak egy tudományos érdekesség tulajdonképpen, mert ezzel igazolódott újra, hogy a koronavírusok esetében létezik ez a rekombinációnak nevezett jelenség. Nem minden vírus képes erre, a koronavírusoknál azonban már korábban tudtuk, hogy ez lehetséges. Igazán meggyőző bizonyíték viszont akkor lesz, ha erről valóban tudományos közlemény is megjelenik, mert most egyelőre csak a napi sajtó adott róla információt„ – ismerteti a legfrissebb híreket a virológus. Majd hozzáteszi, fontosnak tartja kiemelni, hogy az oltás az új változat ellen is ugyanúgy véd, akár csak a többi vírusvariánssal szemben, ezért mindenkit arra buzdít, hogy oltassa be magát.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek