tóth gabi
Évek óta problémát okoz, hogy a szabadvezetékekkel érintkezve a madarak elpusztulnak. Az elmúlt pár hónapban jelentős számú fehér gólya esett áldozatául a szigetelés nélküli vezetékeknek. Az Elmű-Émász próbálja megoldani a helyzetet.
A Mályi Madármentő Állomás a minap arról számolt be, hogy Tiszalúcon újabb két gólya pusztult el a szigetelés nélküli vezetékek miatt, egy fiókájukat is megrázta az áram, ő életben maradt, de a kulcscsontja eltört.
„Ez a probléma egyáltalán nem egyedi eset, évente mintegy 350 ezer állat pusztul el hasonló áramütés miatt az országban, ez körülbelül 17 milliárd forintos természeti kárt jelent. A tiszalúci kábelek 8 éve állandóan gólya életeket követelnek, ebben várunk változást„ – mondta a Ripostnak Lehoczky Krisztián. A Madármentő Állomás elnöke szerint szóban már sikerült az Émásszal megegyezniük az együttműködésről.
Több állatvédő egyesület is felháborítónak tartja, hogy a gólyák és más madarak is sorra pusztulnak el, mert szabadvezetékek által erős áramütést szenvednek. Úgy érzik, hogy eddig többszöri megkeresésükre sem kaptak kielégítő választ az Elmű-Émász Társaságcsoporttól, de most talán közel a változás, megtudtuk, hogy ők sem ülnek ám tétlenül a probléma előtt.
Az Émász biztosította most a Madármentő Állomást, hogy számíthatnak részükről az együttműködésre és honlapjukon is írnak róla, miképp próbálják madárbarátabbá tenni szolgáltatásaikat.
„Távvezetékeink üzemeltetése során az egyik legfontosabb környezetvédelmi feladat a madarak védelme. Az Agrárminisztériummal, illetve területi szerveivel aláírt „Akadálymentes égbolt” elnevezésű, a madarak védelmét szolgáló megállapodás 10 éves évfordulója kapcsán összegeztük az ilyen irányú tevékenységünket. Ez alapján kijelenthetjük, hogy időarányosan teljesítettük a vállalásainkat, minden meghirdetett projektben részt vettünk és a megállapodás alapján kijelölt fontos madár élőhelyeken a hálózatainkat madárbaráttá alakítottuk.” -olvasható az elmu-emasz.hu-n.
Arról is írnak honlapjukon, hogy a későbbiekben még több kedvező változtatásra számíthatunk az áramszolgáltató részéről, hiszen jelenleg is folyik a technológiai átállás madárbarát megoldásokra.
A Madártani Intézettel is kapcsolatban állnak és együttműködnek velük.
„A főbb tevékenységeken kívül továbbra is részt veszünk egyéb madárvédelmi tevékenységekben, így segítséget nyújtunk a madarak gyűrűzésében, gólyafészkek áttelepítésében, a Budakeszi Vadasparkban egy bemutató hely létesítésében, bekamerázott oszlopok felvételei alapján a madarak viselkedésének vizsgálatában. A Madártani Intézettel folyamatos kapcsolatban állunk, 120 kV-os távvezetékeinkre azokon a helyeken ahol az élőhely a legmegfelelőbb, mesterséges fészkeket telepítünk„ - írják.
Reméljük sikerrel járnak az együttműködés során és mindenki számára megfelelő végeredményt érnek majd el.