tóth gabi
Kezdjük megszokni az e-receptet! Naponta 800 ezer e-receptet írnak, és egy év alatt több mint 176 millió(!) elektronikus receptet váltottak ki a magyarok. Már csaknem minden háziorvos és az összes kórház, gyógyszertár használja az új, nagy betegadatbázist, amelybe felkerülnek a receptek, ambuláns lapok, zárójelentések.
Több mint 500 millió egészségügyi adat - e-recept, betegdokumentum, ellátási információ - került fel a nagy központi adatbázisba, vagyis az új elektronikus egészségügyi szolgáltatási térbe (EESZT) az indulás óta eltelt egy évben.
A rendszer indulása, tavaly november 1-je óta a páciensek több mint 176 millió elektronikus receptet váltottak ki, a napi e-recept-beküldések száma egy átlagos hétköznapon meghaladja a 800 ezret - közölte az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK).
Ezen kívül mintegy 92 millió, a betegellátáshoz kapcsolódó dokumentum (például lelet, ambulánslap, zárójelentés) került be az adatbázisba, és csaknem 10 millió alkalommal kérdeztek le kórtörténeti adatot az EESZT-ből a kezelőorvosok, valamint az eProfil esetében 100 ezernél is több alkalommal küldtek be és kérdeztek le információt.
Az adatbázis segítségével az orvosok számára több információ áll rendelkezésre a betegről, látják a más kezelőorvosok által előírt gyógykezeléseket, a felírt és azon belül ki a nem váltott gyógyszereket, a beutalókat, a leleteket.
A rendszerrel elkerülhetők a feleslegesen megismételt vizsgálatok, az orvosok sokkal pontosabb képet kapnak betegükről, ami elősegíti a biztosabb diagnózist és a gyorsabb gyógyulást.
Az egészségügyi szolgáltatók folyamatosan csatlakoznak a rendszerhez , így az emberek egyre több, az egészségügyi ellátásukkal kapcsolatos adatot követhetnek figyelemmel egyetlen központosított szolgáltatásban.
Ma minden fekvőbeteg-ellátó intézmény és gyógyszertár használja a rendszert, a háziorvosok 87 százaléka, a járóbeteg-ellátó intézmények 85 százaléka veszi igénybe napi szinten ezt a felhő alapú technológiát.
- feltöltsék a bevezetés előtti öt évben keletkezett betegadatokat,
- fejlesszék az egészségügyi intézmények közötti digitális képtovábbítást,
- speciális egészségügyi nyilvántartásokat hozzanak létre,
- és hamarosan a mobilapplikációk fejlesztése és a csatlakozása is lehetővé válik, ezek segítségével például elérhetők lesznek elektronikus receptjeink, betegdokumentumaink és időpontfoglalásaink.