kulcsár edina
A lakásod légtere tele van mérgezõ anyagok kipárolgásával. Melyek ezek, és mit okoznak? Az erõteljesen légszûrõ növényektõl tiszta, párás levegõjû lesz az otthonod. Vigyázz, nem minden növény állatbarát. Sokuk mérgezõ!
A bútorok anyaga, a tisztítószerek, használati tárgyaink mind tele vannak káros kémiai szerekkel.
Kipárolgásuk mérgező.
Ha körülbástyázod magad a legerősebben légszűrő növényekkel, dús leveleikkel megtisztítják a levegőt, és csak úgy ontják az éltető oxigént.
Ám nem mindegy, hogy milyen növényeket hozol be.
Sajnos több faj közülük ártalmas a háziállatokra.
Egyetlenegy apró hiba is a szőrös családtag életébe kerülhet… Pedig, főleg a macskák szeretnek játszani, elbújni, huncutkodni a lecsüngő levelek fürtjei alatt.
Az itt mutatott növények miatt nem kell aggódnod. Mutatjuk, milyen fajtákat szerezz be most, még a fűtési szezon előtt. A hidegben ritkábban szellőztetsz, pedig a fűtés is rontja a levegő minőségét.
A kutatások szerint a legsikeresebb légszűrő! Kivonja a háztartási tisztítószerekkel a levegőbe került formaldehidet, xilént, metilbenzolt. Nem igényel különösebb odafigyelést, szépen burjánzik magától.
Ez is kitűnő légszűrőként ismert. Az előbbiek mellett a benzinre specializálódott.
Dúsan burjánzó növény, mely szívesen tartózkodik a szobában. Rengeteg káros kémiai anyagtól menti meg a családot.
Nevét arany színű száráról kapta. A trópusok hangulatát varázsolja a szobába. Szereti, ha naponta megspricceled egy kis vízzel, de öntözni hetente csak egyszer kell. Gyorsan hatalmas méretűre nő, cicád el is bújhat mögötte.
A lakás keleti vagy nyugati ablakában helyezd el. Ott elég fényt kap, de a tűző nap nem éri. Átlátszó kaspóban érzi magát a legjobban. Párásítsd naponta, öntözd alulról hetente, 2 hetente pedig tápoldattal kínáld. Azon kevés virágzó növény közé tartozik, mely akkor sem tesz kárt a cicádban, ha megeszi.
Egzotikus, trópusi növény, ezért fényigényes. Hatalmas levelei hatékony légszűrőként működnek. Szereti a párát, de nem szabad túlöntözni, mert gyökerei megrothadnak.
Egy 80 nm-es lakásba legalább 8-10 szobanövényt helyezz el.
A NASA kísérletei szerint bizonyos fajták jobban tisztítják a levegőt a többinél. Õket rakják majd az űrhajókba, hogy a szén-dioxid megkötése mellett a formaldehidet, ammóniát, benzolt, triklóretilént és a többi káros anyagot kiszűrjék. Ez a páfrány is köztük van.
A világos helyet szereti, de a szoba félárnyékos részén is tartható. A huzatot nem kedveli. Vízigényes, ám nem jó, ha a cserépben összegyűlik a felesleg. Gyorsan nagy méretűvé fejlődik, ha jól érzi magát.
Nagy méretű növény. A kellemesen meleg, világos helyet szereti. Rendszeres, de mérsékelt öntözést igényel. Ha a macskaalomból ammónia kerül a levegőbe, a botpálma tökéletesen kiszűri.
Tavasszal és nyáron félárnyékban, de télen közvetlenül az ablakban is jól érzi magát. Tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű földbe ültesd. A jó levegőszűrőként számontartott növények között kevés a virágzó, így érdemes megbecsülni.
A papírzsebkendőben, kéztörlőben, zacskókban, furnérlemezben, sütőpapírban, szintetikus anyagokban található.
Száj-, torok-, orrirritációt, extrém esetekben gége- és tüdőduzzadást okoz.
Gyanta, mosószer, gyógyszerek, kenőanyagok, műanyagok, cigarettafüst, bútorfény tartalmazza.
Álmosság, szemirritáció, szédülés, fejfájás, szapora szívverés, zavarodottság, ritkább ám súlyos esetben eszméletvesztés.
Bőrből készült termékek (pl. ülőgarnitúra), cigarettafüst, kipufogógáz, gumi.
Száj- és torokirritáció, szívműködési zavarok, zavarodottság, fejfájás, szédülés, kóma, máj- és vesekárosodás.