kulcsár edina
Tavasszal érdemes megmetszeni a levendulát, azért, hogy egész nyáron sok-sok virágot hozzon.
A levendula valójában egy erősen fás szárú növény, ami annyit jelent, hogy hiába ültetjük el zsenge kis bokorként, az évek során elkezdenek a növények szárai fásodni, erősödni. Éppen ezért érdemes legalább 2-3 évente tavasszal erőteljesen visszametszeni. Ezt a fagyok után, február végén, március elején tehetjük meg. Ekkor alaposan figyeljük meg a levenduláinkat, ha a tövénél apró, új hajtásokat látunk, akkor vágjuk vissza tövig az idősebb, már fásodott szárakat. Ezzel a módszerrel tarthatjuk csak fiatalon a levendulát, a kis hajtások nagyon hamar életre kelnek, és gyorsan ismét sűrű bokorrá fog fejlődni, rengeteg, szép virágot fog hozni nyáron a kertünkben!
Ha még csak most ültetjük
Bármilyen levendulafajtát is választunk, mindig tavasszal ültessük és szaporítsuk vagy frissen vásárolt palántákat használjunk, vagy tőosztással is próbálkozhatunk. Ennek a növénynek sok napsütésre van napsütésre, ezért olyan helyet válasszunk, ahol rengeteg fény éri, és melegben lesz. Ültetés előtt alaposan gyomtalanítsunk először, ássuk fel mélyen a talajt. Az ültetési távolságot kétféleképpen alakíthatjuk: ha összefüggő folyamot szeretnénk, akkor a töveket 40-50 centiméteres távolságot hagyjunk a növények között, ha elkülönülő bokrokat, akkor egy méteres távolságra lesz szükségünk. Iszapoljuk be a levendulákat ültetéskor, a kiásott gödörbe öntsünk rengeteg vizet, majd az ültetés után hetente egyszer-kétszer öntözzük egy hónapon keresztül alaposan. Később, mikor a növény már mély gyökereket eresztett, az öntözés nem szükséges, csak akkor szükséges öntöznünk, amikor nagyon forró az idő. Ültetéskor olyan helyet válasszunk mindig számára, ahol a téli hidegben is védelmet kaphat a keményebb fagyok ellen.
4 kérdés 4 válasz a levenduláról
Kell-e trágyáznom levendulaültetés előtt? A levendula talajigénye?
A levendulának különösebb talajigénye nincsen. Trágyázni nem kell feltétlenül, ha kap trágyát, akkor meghálálja, de sok energiát és pénzt nem érdemes a trágyába fektetni.Kell öntözni a levendulát? Mennyi vizet szeret a levendula?
Akár szabadgyökeres-, akár cserepes levendulát ültet, az ültetés utáni időszakban átmenetileg heti egy-két alkalommal öntözze a palántákat, amíg meg nem erednek. Ha levendulabokor már begyökeresedett a helyén, akkor már egy szárazságtűrő növény, melyet külön öntözni nem szükséges, de módjával az öntözővizet nagy melegben meghálálja. Ne öntözze túl a bokrot, heti egy-két öntözésnél nagy melegben se kell több. Ha túl sokat és sokszor öntözik, akkor begombásodhat. Cserépbe ültetés esetén viszont rendszeresen öntözni kell. Nagy meleg esetén akár 1-2 naponta is meg kell locsolni.Öntözőrendszerem van, árt ez a levendulának?
Nem árt, ha úgy állítja be, hogy a levendulabokor ne legyen minden nap eláztatva.Fa alá is ültetnék levendulát, szabad? Hova kell ültetnem a levendulát?
Legalább fél napot tűzze a nap a levendulabokrot, ezért gyakorlatilag ültethető bárhova, még fa alá is, ha csak fél napig árnyékol a fa. Azonban az igazán jó hely a növénynek, ahol minél több napot kaphat.