tóth gabi
Szemet gyönyörködtetõ a tömör, zöld, ápolt pázsit, de sokszor több gond van vele, mint egy gyerekkel... Eláruljuk az aranyszabályokat, melyeket, ha betartod, tied lehet a legzöldebb gyep.
A szomszéd fűje mindig zöldebb? Ha ismered a fűnyírás aranyszabályait, a tiéd lesz a szebb!
Nem is az számít, milyen gyakran nyírod, hanem hogy mikor, milyen gyorsan nő a fű.
Tavasszal például sokkal gyorsabban! Aztán a nyári melegben beáll egy kiszámíthatóbb növekedési sebességre.
Nyírás után gyakran sárgának, boldogtalannak néz ki a fű. Ez attól van, hogy túl kicsire vágtad. (Ha extra rövid füvet látsz valahol, az speciális fajta, és a gondozása, trágyázása is különbözik a tiédétől). A te füvednek az a jobb, ha egy kicsit hosszabbnak hagyod.
Ha elérte vagy meghaladta a 10-12 centimétert, előveheted a nyírógépet.
Tavasszal 1-2 hetente nyírd, és a kést hagyd egy kicsit magasabban.
Nyáron hetente egyszer vágd le. Ha nagyon gyakran esik az eső, a fű gyorsabban nő, gyakrabban vágd. Akár heti kétszer is.
A fű szerkezete miatt az a jó, ha csak a fölső 1/3 részét vágod le.
Minden fűfajta egy bizonyos magasságot elérve néz ki a legjobban. Kísérletezd ki, hogy a te birodalmadon zöldellő fű melyik magasságban a legszebb. A túl rövidre nyírás és a túl hosszúra hagyás is árt a gyepnek.
A fű felépítése miatt nem szabad túl rövidre vágni, mert akkor épp a legzöldebb részt, a leveleket vágod vissza. Ott tárolja a tápanyagokat. Nyári hőségben ne nyírd túl rövidre a füvet, mert kiég.
Ha túl hosszúra hagyod, lehajol, és nem tud levegőzni. A fűnek fontos, hogy szellőzzön. A túl hosszúra maradt füvet ne egyszerre vágd vissza, hanem több alkalommal, kicsiket nyírj le róla.
A levágott füvet a fűnyíró gép még apróbbá darabolja, és visszaszórja a fű közé. Ez azért jó, mert a nyári hőségben takarja a fűszálak közti rést, kevésbé fog kiégni. Emellett táplálja, trágyázza is. Ha túl hosszúra hagytad, és nagyobb részt készülsz levágni a fűből, akkor gyűjtsd össze a nyiradékot, szórd a komposzt tetejére. A hosszú, levágott mulcstól bepállik a pázsit.
1. A fűnyírókés éle mindig nagyon éles legyen. A tompa él roncsolja a szálakat! A sárgás, egészségtelennek kinéző füvet sohase nyírd huzalos géppel.
2. Mindig csak 1/3 részt vágj le belőle.
3. A rövid nyiradékot hagyd a fű közé hullni, a hosszabban levágott fűszálakat gyűjtsd össze.
Ritkábban locsold a füvet, de áztatással.