tóth gabi
Eleged van a tömegbõl, a városi nyüzsgésbõl, a forgalmi dugókból és igazából mindenbõl? Akkor irány a világ másik felén található, csendes-óceáni Pitcairn-sziget. Ingyentelket ad az önkormányzat!
Kattints ide, hogy megnézhesd a 360º-os panorámaképet
Pitkairn legközelebbi népesebb szomszédja a Húsvét-sziget mintegy 2000 kilométerre fekszik. A fősziget 3 kilométer hosszú és másfél kilométer széles, egy óra alatt gyalogszerrel is könnyen bejárható. Néhány korallzátony egészíti ki, köztük a Henderson-sziget, amely nyolcszor nagyobb, mint Pitcairn. A sziget éghajlata szubtrópusi, a napi átlagos hőmérséklet télen (augusztusban) 18, nyáron (februárban) 24 fok. Legnagyobb eseménynek a sziget mindennapjaiban a vasárnapi mise számít. Ezen kívül egyetlenegy alkalommal veszik fel a helyiek az ünneplőjüket, január 23-án, amikor az ősökre emlékezve végighúzzák a Bounty hajó égő mását a Bounty-öblön.
A szigetet ugyanis a legendás hírű Bounty-lázadók leszármazottai népesítik be: Fletcher Christian és hét társa itt teremtett magának otthont, miután fellázadtak William Bligh kapitány ellen. A lázadók hat polinéziai férfit és tizenkét nőt is magukkal hoztak, amikor 1789-ben letelepedtek a szigeten. A sziget európai képviselője, Jacqui Christian is a lázadók leszármazottja, és mint a brit Daily Telegraphnak elmondta,
hiába biztosít a kormány minden bevándorlónak ingyen telket, mindössze egyvalaki jelentkezett eddig.
Pedig a sziget, angol gyarmatként, az EU tagja!
Az idilli természeti körülmények ellenére az élet nem kifejezetten rózsás a Pitcairn-szigeten: az egyetlen vegyesbolt mindössze heti három napot tart nyitva. Folyóvíz nincs, az áramot pedig generátorok szolgáltatják. A második világháború idején még kb. 200 lakosa volt a 4,6 négyzetkilométeres szigetnek, de a fokozatos elvándorlás mára 50 fősre apasztotta a kolóniát. Fővárosában, Adamstownban,
tilos a nyilvános tánc, az alkoholfogyasztás és a dohányzás.
“Sajnos nem tudunk semmiféle állást kínálni a bevándorlóknak” - nyilatkozta Christian.
“Régebben bélyegárusításból tettek szert bevételre a lakosok, de sajnos a bélyeggyűjtés már nem olyan népszerű, mint annak idején.” Ráadásul a hajójáratok száma is csökkent a sziget és a több mint 5300 kilométernyi távolságra levő Új-Zéland között. Ha valaki itt akar letelepedni, olyan szakmákhoz kell értenie, amelyek hiánypótlók lehetnek az isten háta mögötti helyen. Vagy olyan vaskos bankszámlával kell rendelkeznie, amelynek birtokában nem kell a munka miatt aggódnia. Jelenleg mézet, emlékérméket és egyéb emléktárgyakat árulnak a helyiek, a turisták számára.
Mióta van áram és internet, a Pitcairn-sziget lakóinak elszigeteltsége sokat csökkent. “Nagyon különleges hely ez, éjjel csodálatos a csillagos ég. A tenger pedig olyan kék, mint sehol máshol.” Bevándorlóvízumra a sziget kormányportálján lehet jelentkezni - turistáknak 14 napnál rövidebb tartózkodás esetén nem szükséges vízum.
Kattints ide, hogy megnézhesd a 360º-os panorámaképet
A hatalmas távolság miatt nem egyszerű eljutni a szigetre. Repülőtér nincs, hajóval pedig legalább 1 hét az út. Alaphangon 2 millió forintnak megfelelő összeg az odautazás, számos átszállással. A letelepedéshez pedig igazolni kell bizonyos összeg meglétét a bankszámlán, ugyanis az ingyenélőket ott sem látják szívesen. Napi 50 dollár fedezheti a szállás és az étkezés költségeit.
Már az odaút is felér egy kalanddal. A szigeteket nem könnyű megközelíteni, a hajóút 5300 km-es Aucklandből, egy hétig tart, és nagyjából 2000 USA dollárba kerül. A másik lehetőség a Francia Polinézia szigetén található Mangareva kikötője. Itt jó eséllyel találsz olyan hajót, mely Pitcairn-ra tart.
Készüljünk azonban fel, hogy ilyen hajó nem sűrűn közlekedik, az út pedig mintegy 30 órás. És ha el is éri a hajó a szigetet, még akkor sem biztos, hogy partra tudsz szállni. Ugyanis Pitkairn-ban még nem épült rendes kikötő. Arra pedig ne is számíts, hogy a szigeten majd autóval közlekedsz. Aszfaltozott út ugyanis nincsen. A helyiek quadot használnak, vagy gyalogosan közlekednek.