kulcsár edina
Saját petrezselyem, hónapos retek, saláta, paradicsom? IGEN! Nincs kert, nincs telek? Nem akadály! Balkonon, kilépőteraszon, sőt akár ablakpárkányon is nevelhetünk zöldségeket!
A balkonkertészkedés nagy előnye, hogy nem sok pénz, inkább szív és szeretet szükséges hozzá. Célszerű persze jó minőségű termőtalajt beszereznünk, de a költségek javát néhány ügyes megoldással lefaraghatjuk.
Mérete tetszés szerint növelhető!
Az ültető edény árát máris megspóroljuk, ha üdítős dobozokból alakítunk ki veteményest. Szerencsés formája révén meglehetősen nagy földmennyiség fér bele, így ha fektetve használjuk, akár 3-4 palántanövény is növekedhet egy-egy dobozban.
Ide való: Snidling, bazsalikom, kakukkfű, citromfű, zsázsa
Meghökkentő, látványos!
Tipp: Mindig föntről lefelé locsoljunk, de így is számíthatunk túlcsorgásra, csöpögésre.
Ide való: Folyton érő szamóca, balkonparadicsom, metélő petrezselyem, zsálya, saláta, rukkola, cukkini,
Kicsi helyen sok virág
Ha teraszunk alapterülete egész kicsi, növényeinkkel érdemes fölfelé terjeszkedni. Akár egy kifeszített damil is kapaszkodót jelenthet az indásoknak (pl. uborka, bab), de lehetőségeket rejt a föld megemelése is. Ez legegyszerűbben a cserepek egymásra pakolásával oldható meg.
Tipp:
Szúrjunk építményünk közepére egy drótot vagy pálcát, úgy stabilabb lesz.
Ide való: petúnia, pistike, kukacvirág, büdöske
Kényelmes kertészeknek!
Vágjuk ketté a kiürült ásványvizes palackot. A kupak közepére fúrjunk lyukat, húzzunk át rajta egy madzagot. A madzagra a kupak belső oldalán kössünk csomót, majd a palack nyaki részét töltsük fel földdel. A talpába öntsünk vizet, ebbe illesszük bele – kupakkal lefele – a földdel teli felső részt, és már ültethetünk is. Akkor jó a víz magassága, ha a madzag belelóg. A zsinór fölvezeti a vizet a növényhez, azt pedig látni fogjuk, mikor kell utántölteni.
Ide való: Paradicsom, bazsalikom, szamóca, karalábé, törpe chili paprika