Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2020.05.06.

Új betegségeket is terjeszthet a kullancs

A kullancs terjesztette súlyos betegségek száma az elmúlt években folyamatosan nő. Nem csak nyáron, de szinte egész évben támadhatnak a vérszívók. Ráadásul már a városban sem vagyunk biztonságban!

A köztudattal ellentétben a kullancsok nem csak az erdők és a mezők lakói. Sajnos a madarak, a kisállatok és háziállataink segítségével már beköltöztek a városokba és a kertekbe is. Mindez nagyrészt annak köszönhető, hogy a hetvenes évektől kezdve az emberek szívesen hordták kutyáikat kirándulni az erdőbe és nem védték őket a kullancsok ellen. Ezért a négylábú kedvencek a nagyvárosokba is behozták a vérszívó fenevadakat és ma már szinte sehol nem vagyunk biztonságban.

Hányféle vérszívó támad?

Magyarországon körülbelül 20 és 30 közé tehető a honos kullancsfajtoknak a száma. Egész pontos számot azért nem lehet mondani, mert ahogyan zajlanak a kutatások, egyre többet fedeznek fel, de egy biztos kettő az, amely igazán veszélyes. Az egyikük a közönséges kullancs a levelek árnyékot adó fonákján, körülbelül másfél méter magasan lapul meg és fentről veti rá magát az áldozatra. A másik veszélyes faj a kutyakullancs alulról, a fűszálakról kapaszkodik fel a gyanútlanul sétáló kirándulóra. Mindkét állat előszeretettel bújik napfénytől takart, meleg, izzadt hajlatokba.

Vérzéses lázat is okozhat A kullacsmérések kezdete óta az idei tél volt a legenyhébb, ez kedvez idegen kullancsfajok megtelepedésének, megmaradásának Magyarországon is. „Az országban megjelent két Hyalomma kullancsfaj például képes a krími-kongói vérzéses láz terjesztésére is, ami sajnos az ebolához hasonló, komoly belső vérzéssel járó betegség” nyilatkozta nemrég az InfoRádiónak az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, Földvári Gábor, hozzátéve eddig szerencsére csak a kullancsfajtával találkoztak nálunk, az általa terjesztett betegséggel nem. Ugyanakkor a hazai fajták tavasz és nyár elején rajzanak a legjobban. Napközben a reggeli és a délutáni órákban aktívan támadnak, a napsütötte időben elbújnak. Csípésük nem jár fájdalommal, mivel képesek elérzésteleníteni a bőrt. A kórokozókat akkor köpik az áldozatukba, miután bebújtak a bőr alá.

Emberi kullancsbetegségek

A kullancsok által okozott leggyakoribb betegségek a Lyme-kór és az agyvelő- és agyhártyagyulladás.

A Lyme-kórra nincs védőoltás, de antibiotikummal megfelelő módon kezelhető, ha idejében felismerik.

Tünetei: kokárdaszerű bőrpír, láz, nyári influenzaszerű állapot. Arcidegbénulás, látás- hallás, egyensúlyzavar, ízületi- és izomfájdalom.

Agyvelő- és agyhártyagyulladás védőoltással megelőzhető.

Tünetei: influenzaszerű állapot, láz, hányás, fejfájás, szédülés, bénulás, izom és ízületi fájdalom.

Mit tehetünk a kullancsok ellen?

  • A leghatékonyabb védekezés a megelőzés! Sajnos védőoltás csak az agyhártya- és agyvelőgyulladás ellen van, de mivel ez egyike a kullancsok által hordozott leggyakoribb betegségnek érdemes beadatni. A megfelelő védettség azonban csak akkor alakul ki, ha az oltást idejében megkaptuk. Ezért tehát ha gyermekünk nyári táborba megy, ne az utolsó pillanatban rohanjunk az orvoshoz, mert azzal már semmit nem érünk el! Tudnunk kell, az oltási anyag három adagból áll. Ezen felül háromévente egy új emlékeztető oltást kell kapnunk a megfelelő védettség érdekében.
  • Ha kirándulni megyünk, feltétlenül legyen nálunk kullancsriasztó aerosol. Ne feledjük 4-5 óránként ismételten befújni magunkat, rendszeresen ellenőrizni a testünk, nem bújt-e kullancs a bőrünk alá.
  • Kertjeinkből irtsuk ki az olyan helyeket, ahová a nem kívánt állatok beköltözhetnek. Actellic nevű kullancsirtó szerrel háromhetente permetezzünk.
  • Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek