tóth gabi
Sajnos újra emelkedésnek indultak a járvány adatai – minden bizonnyal itthon is terjed a koronavírus omikron variánsa. Ez a vírusváltozat azonban a korábbiaktól gyökeresen eltérő tünetekkel hívja fel magára a figyelmet. Vajon mi jelezheti, hogy megfertőződtünk?
Közel két éve úgy tudjuk, hogy a koronavírus-fertőzés legjellegzetesebb tünetei a köhögés, a láz, valamint az ízlelés és a szaglás elvesztése. Az omikron variáns terjedésével azonban új, eddig ismeretlen tünetek is beléptek a képbe. Köztük olyan is, amelyek alapján egészen más betegségekre gyanakodva érkeznek az emberek az orvoshoz.
Angliai, amerikai és dél-afrikai adatok alapján az omikron variánssal megfertőződött emberek leggyakoribb tünetek a kaparó torok, és a derékfájás. Ez utóbbi sokszor olyan erős is lehet, hogy az illető veseproblémára gyanakodva rohan a sürgősségire, ahol viszont a koronavírus-fertőzés igazolódik. Emellett az omikron-fertőzés gyakori tünete még a kimerültség, az orrfolyás vagy az orrdugulás, a fejfájás, az erős éjszakai izzadás. valamint bizonyos esetekben a hasmenés is.
Az új vírusváltozat esetében a lappangási idő is rövidebb lehet, mint a korábbi esetekben. Ha valaki egy fertőzöttel kerül kapcsolatba, akár 2-5 napon belül is jelentkezhetnek nála a fertőzés tünetei – ugyanakkor az is előfordulhat, hogy ennél valamivel hosszabb a lappangási idő.
Dél-Afrikában, ahol az új variáns először jelent meg, egyelőre úgy vélik, hogy az omikron enyhébb betegséget okoz, mint a koronavírus korábbi változatai – ennek igazolásához azonban még további vizsgálatok szükségesek, egyelőre ezt nem lehet egyértelműen kimondani. Kedden került nyilvánosságra egy 78 000 omikronos eset elemzése alapján készített dél-afrikai tanulmány. Ennek készítői arra a következtetésre jutottak, hogy az az omikronnal fertőzöttek közül 29 százalékkal kevesebben kerülnek kórházba, mint azok közül, akik az eredeti, vuhani variánssal fertőződtek meg, és 23 százalékkal kevesebbet ápolnak kórházban, mint a delta variánssal fertőzöttek közül. Az új variánst ugyanakkor nem érdemes alábecsülni, hiszen elképesztően gyorsan terjed – az általa okozott járvány még akkor is túlterhelheti az egészségügyi rendszereket, ha beigazolódik, hogy az esetek többségében valóban enyhébb az általa kiváltott betegség.
Dr. Angelique Coetzee, aki orvosként először jelentette a dél-afrikai omikronos eseteket, arra is felhívta a figyelmet, hogy az oltatlanoknál a betegség tünetei általában súlyosabbak, és hosszabb ideig tartanak – ez különösen igaz a fájdalmakra, például a fejfájásra és a derékfájásra.