kulcsár edina
A megfelelõ szájhigiénia nemcsak a mosolyod szépsége miatt fontos: a rossz fogak ugyanis akár a szívbetegségek kockázatát is növelhetik. Épp ezért fontos, hogy tudd, milyen hibákat ne kövess el, amikor a fogaidat tisztítod.
A legjobb, ha a fogaid lefekvés előtt utoljára a fogkeféddel érintkeznek. Fogmosás után már ne nassolj, ha így fekszel le, könnyen beindul a romlás. Reggel semmiképp nem szabad kihagynod a fogmosást, mivel éjszaka lelassul a nyáltermelés, így a szádban elszaporodhatnak a baktériumok. Vagyis az alap: napi két fogmosás, amelynek során a fogsorod minden negyedében legalább fél percet töltesz el.
A túl kemény sörték felsérthetik a fogínyt, amely ettől vissza is húzódhat a gyökerek irányába, ettől pedig romolhatnak a fogak. Lágy sörtéjű kefét válassz, amelyik a fog és a fogíny találkozásánál is el tudja távolítani a baktériumokat.
Ha lenyeled, vagy kiköpöd a fogkrémet, azzal nem távolítod el teljes egészében a fogmosás során fellazított lepedéket, Öblíts alaposan, és használj alkoholmentes szájvizet, hogy minden baktériumtól megszabadulj.
Egyenes oda-vissza húzásokkal semmit nem érsz. Illeszd a sörték végét 30-45 fokos szögben a fog és a fogíny találkozásához, és a fog széle felé irányuló mozdulatokkal sepregesd ki innen is a lepedéket. Különös gonddal ápold a hátsó fogaidat, általában itt rakódik le a legtöbb lepedék.
Legalább 3-4 havonta le kell cserélned a fogkefédet – gondolj bele, a kutatások szerint az átlagos fogkefén több mint 10 millió baktérium van! Az elhasznált kefe nem távolítja el megfelelően a lepedéket és a baktériumokat. Ha pedig beteg voltál, gyógyulás után az első dolgod legyen, hogy kidobod a fogkefédet, nehogy visszafertőzd magad. Nyugi, a leselejtezett fogkefét még ezerféleképpen felhasználhatod!
A nyelveden is lerakódhatnak a baktériumok, így annak tisztítása is nagyon fontos!