kulcsár edina
A koffeint egy stimulánsként tartják számon, amely elősegíti az éberség fenntartását, segít ébren maradni és még hangulatfokozó hatása is van. Azok a személyek, akik hosszú ideig fogyasztottak koffeines kávét és hirtelen abbahagyják, számtalan elvonási tünetet tapasztalhatnak meg.
Miben található koffein? A kakaóban, a teában és a kávéban. De manapság már sokféle termékbe csempésznek koffeint a gyártók, például energiaitalokba, élelmiszerekbe vagy fogyasztószerekbe.
A koffeinelvonás egyik alapvető tünete a fejfájás. A migrénes fejfájás kialakulásának az az oka, hogy csökken a vér áramlása, különösen az agyban. Ugyanakkor a túl sok kávé fogyasztása sem jó, mivel függőséget okozhat.
Reggelente sokan fogyasztanak koffeint, hogy növeljék az éberséget. A koffein ugyan nagyon hatásos a fáradtság ellen és valóban növelni tudja az éberséget azáltal, hogy blokkolja az adenozin receptorokat az agyban. Amikor azonban valaki hirtelen hagyja abba a kávéfogyasztást, éppen ellentétes hatást érhet el, azaz a fáradtság fokozódik, hiszen a koffein a központi idegrendszerre kifejtett hatása megszűnik.
A koffein kisebb adagban történő fogyasztása javítja a hangulatot és csökkenti a szorongás érzetét. Azonban ha valaki mértéktelenül fogyasztja a kávét, akkor nemcsak fokozódik a szorongása és az idegessége, de még rossz hangulatba is kerülhet. A kávé aktiválja az örömközpontot az agyban, ami szerepet játszik az érzelmek és a viselkedés szabályozásában. Ha valaki hirtelen megvonja szervezetétől a koffeint, akkor szorongással, depresszióval és ingerlékenységgel kell számolnia.
A koffein a munkamemóriát is javítani tudja. Egyes kutatások azt mutatják, hogy a kávé – mértékkel fogyasztva – csökkenti a demencia kialakulásának a kockázatát és a kognitív funkciók javulását is elérhetjük általa. Azonban a hirtelen koffeinmegvonás koncentrálási nehézséget hozhat maga után, illetve fáradtságot is okozhat, ami ugyancsak hatással van a koncentráló képességre.
A koffein stimulálja a vastagbél működését és jó hatással van az emésztésre. Azok az emberek, akik csökkentik a koffeinbevitelt vagy teljesen felhagynak a kávéivással, gyakran tapasztalnak meg székrekedést. A székrekedés elkerülése érdekében fontos a megfelelő rostbevitel és a hidratációról sem szabad elfeledkezni.