"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2015.05.19.

Kullancsveszély! - 7 különböző betegséget okozhatnak a vérszívók!

Javában tombol a kullancsszezon, irtani viszont nem szabad õket.

Magyarországon 2007 óta tiltott az egyetlen, hivatalosan kullancsirtásra alkalmazott permetezőszer használata, noha a kis fekete vérszívók nemcsak az erdőkben vagy az érintetlen mezőkön fordulnak elő, hanem a városi parkokban, óvodák, bölcsődék udvarán és játszótereken is nagyon jól érzik magukat.

A tiltást a permetezőszer tiltott hatóanyaga miatt vezette be az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, kifejezetten kullancsokra ellen használható anyagot pedig azóta sem engedélyeztek. Pedig a kullancsok csípése legalább hét különböző betegséget okozhat, ami közül csak az egyik a fertőző agyhártyagyulladás, mely ellen létezik védőoltás. A második legveszélyesebb ezek közül a Lyme-kór, mely ellen viszont nincs biztos módszer.

Milyen kórokat okozhat még?

A kullancsok ritkábban, de okozhatnak még TIBOLA-t, azaz nyirokcsomógyulladást, nyúlpestist, Barbesiosist, amit a Barbesia nevű paraziták okoznak, Ehrlichiosist, ami baktérium okozta fertőzés és Q-lázat is.

A kis dögök nedves, árnyékos helyen szeretnek élni, ezért leggyakrabban a földről vagy bokrokról támadnak - bár gyakran hallani fáról nyakba potyogó rovarokról is, ennek sokkal kisebb a valószínűsége. 

Védekezz! Például gyöngytyúkkal!

A gyerekeink biztonsága érdekében fűnyírással és közvetlen, testre permetezhető riasztószerekkel lehet ellenük tenni. 
Vannak olyan cégek, melyek vállalják kertek kullancsmentesítését is, de ezt általában általános rovarirtószerkkel végzik, ami az összes bogarat megöli, így a madárcsicsergésről és a zümmögő méhecskékről, katicákról is lemondhatunk. 
Egy nagyon bio eljárás szerint melegített báránybőrt húznak végig a pázsiton, amire összegyűlnek a kullancsok, ám ez nem garantálja, hogy mindegyik ráharap a csalira. 
Ha valaki teheti, tartson gyöngytyúkot: nemcsak gyönyörű, de ragadozó is, így kifejezetten bukik a vérszagra, kullancs tehát garantáltan nem marad ott, ahol a pöttyös madár kapirgál.

...vagy citrommal!

A közvetlenül bőrre alkalmazandó riasztók közül érdemes házi szereket, pl. tiszta citrom- vagy levendulaolajat cseppenteni bokára-nyakba vagy kifejezetten természetes összetevőjű kullancsriasztókat használni, nehogy a végén a vérszívók helyett magunkat és a családot permetezzük le.
Kiránduláskor viseljünk zárt cipőt, hosszúnadrágot, és bármilyen  röhejesen is néz ki, a nadrág szárát tűrjük a zokniba!

Ha mégis ő nyert

Ha már találtunk is egyet magunkban, ne essünk pánikba: minél hamarabb távolítjuk el, annál könnyebb. Ne fullasszuk olajba, ne kenjük be semmivel, mert a haláltusája közben még rondább dolgokat ereszthet belénk. Próbáljuk meg sima szemöldökcsipesszel vagy patikában kapható, spéci kullancskiszedővel eltávolítani, ha pedig nem megy, mutassuk meg orvosnak. (Lehet, hogy mire eljutnánk odáig, a kis dög már teleeszi magát és magától odébbáll.) Normális esetben nyoma sem marad.  
Ha viszont a helyén kokárdaszerűen fehér és piros elszíneződés jelenik meg, vagy bármilyen más tünetet veszünk észre, azonnal menjünk orvoshoz, hogy időben megkaphassuk a szükséges kezelést! 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek