tóth gabi
Egy nehéz nap után nincs is jobb, mint belebújni a tiszta ágynemûbe. Ha viszont nem mosod elég gyakran, igazi baktériumtelepre heveredhetsz le. Megmutatjuk, miért kell gyakrabban a mosógépbe tenni az ágynemût.
A legtöbben hetente egyszer cserélünk ágyneműt. A szakértők szerint ez az abszolút minimum, mivel a lepedő, a paplan- és párnahuzat valóságos kórokozóteleppé válhat, ha ritkábban cseréljük. A bőrünk ugyanis láthatatlanul, de folyamatosan hámlik, és a lehámlott bőrsejtek (amelyekből akár naponta többmillió is lekerülhet rólunk) azonnal az ágyneműre kerülnek, csakúgy, mint a kihullott hajszálak, illetve a bőrünkről az ágyra kenődő testápoló, sminkszerek, izzadság, pollenek, penészgombák, illetve az egyszerű piszok. Akár még fekáliát, és az ebben tenyésző E. coli baktériumokat is kenhetsz az ágyneműre! Ezek pedig vidáman szaporodnak, ha ritkán mosod a cuccot.
Az izzadság és a bőrsejtek ráadásul vonzzák a poratkákat, amelyek így valóságos terített asztalt találnak az ágyadban. Magukkal az atkákkal nincs különösebb gond, de az ürülékük komoly allergiás reakciókat válthat ki, amely akár asztmás rohamhoz is vezethet. Még ha nem is vagy kifejezetten allergiás a poratkára, akkor is megtörténhet, hogy vörös szemmel és eldugult orral ébredsz fel. Gondolj bele, életed egyharmadát ágyban töltöd – ez kissé túl sok idő ahhoz, hogy atkákkal henteregj.
Ráadásul ezek a csúnyaságok leszivárognak a matracodig és párnádig is. Persze azt mi sem javasoljuk, hogy hetente cseréld le a matracot és a párnákat. Inkább azt mondjuk, hogy vegyél rájuk antibakteriális védőhuzatot, és erre kerüljön az ágynemű.