tóth gabi
Egyre terjed az influenza. Már a családodban is megbetegedett valaki? A kérdés, hogy miközben ápolod, hogyan védd meg magad és a többi családtagot a megfertõzõdéstõl. Egyszerû szabályokat, óvintézkedéseket mutatunk, melyek sikerre vezethetnek, ha betartod õket
Az időjárás enyhülésével ismét nő az influenzaveszély. Nem csak védőoltással védekezhetünk ellene. Ez a felső légúti betegség cseppfertőzéssel terjed. Egy sor szabály követésével sikeresen felvértezhetjük magunkat ellene. Elsődleges, hogy kerüljük a tömeget, és gyakran mossunk kezet.
Ám mit tegyünk abban az esetben, ha a családban valaki már megkapta a kórt?
Még ilyenkor is sokat tehetsz.
Természetes, hogy a betegnek vitamint, immunerősítőt, probiotikumokat adsz. Ám most fontos, hogy a még egészséges családtagok is szedjék ezeket a készítményeket, hisz ha ők is lerobbannak, ki ápol majd kit?
A megelőzésben a C-vitamin és a cink alapvető.
Immunerősítőnek a gyógynövény kivonat Echinacea cseppeket ajánljuk. Sok kamilla, bodza, citromfű és hársfateát igyunk, hogy kellően hidratáljuk a szervezetünket.
A beteg családtag lehetőleg maradjon a szobájában, és a konyhát kerülje.
Ahová kimozdul, amit megfog, érintésével terjeszti a fertőző kórokozókat, köhögésével, tüsszögésével elárasztja a lakás levegőjét. Az egészséges családtagok közül jobb, ha csak egy valaki látogatja, ápolja.
Gyakran mossunk kezet, és ha a beteg után fogunk meg valamit, még alaposabban szappanozzuk. Speciális fertőtlenítő szappant nem kell használni.
A takarítást ilyenkor se hanyagoljuk el, hiába vagyunk kimerültek. A szokásos rutint egészítsük ki alapos fertőtlenítéssel. Minden olyan pontot, eszközt fújjunk le vagy mossunk le fertőtlenítő szerrel, folyadékkal, amit gyakran érintenek a családtagok. Ezek:
A beteg elkülönített bögrét, evőeszközt használjon. Ezeket rendszeresen áztassuk fertőtlenítő folyadékban.
A beteg által elhasznált papír zsebkendőket egy nagy nejlonzacskóban, ő maga gyűjtse. Az egészségesek csak eldobható műanyagkesztyűben nyúljanak hozzá. Gyakran távolítsák el az összegyűlt papírszemetet.
A beteg szobájában és az egész lakásban párologtassunk echinacea cseppeket. Gyakran szellőztessünk. (A betegnél csak óvatosan).
Elég gond az ápolás, ne főzz két felé. A betegnek és a fertőzésveszélyben lévőknek is ajánlottak a könnyen emészthető, egészséges ételek, sok friss zöldséggel, gyümölccsel.
Gyulladáscsökkentő, mikrobaölő, immunerősítő fűszereket használjunk az elkészítésüknél. Ezek:
A cseppfertőzést megelőzendő, a kisebb gyerekeket még az egészséges felnőttek is kevesebbet puszilgassák. A beteggel ne legyen közvetlen kontaktusuk.
Lehetőleg ne érintsük a saját arcunkat se.
Ha a házastársak közül beteg az egyikük, aludjanak külön szobában. Az influenzás fél biztos, hogy nem kívánja ilyenkor a szexet, az egészséges pedig így többet alszik. A beteg harákolása, köhögése, tüsszögése megzavarhatja az éjszakai alvást, és a fáradt, kimerült társ könnyebben betegszik meg.