kulcsár edina
A kávé egészséges ital, de csak akkor, ha nem viszed túlzásba a fogyasztását. Ha ezt a hat jelet tapasztalod magadon, akkor mindenképp fogd vissza egy kicsit a kávézást!
A kávé stimulálja a központi idegrendszert, és serkenti egyes ingerületátvivő anyagok termelését. Ha túl sokat iszol belőle, az remegéshez, idegességhez, ingerültséghez vezethet. Ha úgy érzed, hogy rendszeresen túlpörögsz, de szereted a kávét, válts koffeinmentesre. Ha viszont szívproblémákkal küzdesz, akkor érdemes teljesen leszoknod erről az italról.
A kávé egy ideg feldob, de utána ugyanilyen gyorsan vissza is esik az energiaszinted. Ha napközben időnként látványosan összezuhansz, vizsgáld meg, hogy adnak-e elég energiát az ételeid. A kávé ugyanis csak látszatmegoldás.
A kávé vízhajtó hatású, így, ha sokat jársz ki a vécére, érdemes átgondolni, mennyi kávét iszol. Ilyenkor arra is érdemes különösen figyelni, hogy elegendő vizet igyál a kávé mellé, nehogy kiszáradj. A kávé hashajtó hatású is, savtartalma miatt az elfogyasztása után sokszor szintén a vécében kötsz ki. Ha viszont eszel valamilyen egészséges nasit a kávé mellé, az étel lelassítja a kávé útját az emésztőrendszeredben. Az erős kávék, például az espresso kevésbé savasak, így ha zavar a hashajtó hatás, az erre való áttérés is megoldás lehet.
Ha időnként megrándul a szemhéjad, főleg, ha ez rendszeressé válik, szintén érdemes átgondolni a kávéfogyasztási szokásaidat. A koffein ugyanis serkenti a szerotonin és a noradrenalin termelését – ezek az ingerületátvivő anyagok pedig az izmok és az idegek érzékenységét fokozzák.
A kávé nemcsak az elalvást nehezíti, hanem az alvás minőségét is rontja, sőt, az alvási ciklusokat is képes félbeszakítani. Ha napközben fáradt vagy, és nehéz a felfogásod, lehet, hogy a délutáni kávéban kell keresni a probléma okát. Délután négy óra után már ne fogyassz koffeint, ha jól akarsz aludni.