kulcsár edina
Gyorsan kész, nagyon zöld és már az első korty szerelem. Sokak szerint tisztán füge íze van, de akad, aki kókuszt érez benne. Egy biztos: ez a szörp eszméletlen finom!
Ahogy megyünk bele a nyárba, úgy hatalmasodik el a szorgalmas háziasszonyokon a befőzési láz, a szezont idén is a szörpökkel nyitották sokan. Első volt bodza, majd a jött a citromfű és a menta, de beindul a levendula is hamarosan. Azok számára pedig, akik a köztes időszakban sem szeretnének unatkozni, van egy remek ötletünk, ez pedig nem más, mint a fügelevél szörp!
Igen, ez a szörp nem virágból vagy gyümölcsből, hanem a füge leveléből készül! Összeállítása rendkívül egyszerű, egyáltalán nem kell vele pepecselni. A végeredmény pedig varázslatosan finom, egyedi ízvilágú, élénkzöld, hűsítő szörp. Az interneten lévő befőző csoportok forgalmából egyértelműen látszik, hogy igencsak megmozgatta a magyar háziasszonyok fantáziáját az egyelőre újnak számító nyári üdítő. Rengetegen elkészítették a trendi italt, a legtöbben lelkendeznek róla. Íze sokakat a fügére vagy a kókuszra emlékeztet, van, aki szerint egyszerűen csak zöld fű aromája van. Egy biztos: nagy kánikulában jéggel-citrommal igen jól esik elkortyolgatni egy nagy pohárral belőle.
FÜGEFALEVÉL SZÖRP
Hozzávalók:
+ 1 citrom
Így készül:
A hozzávalókból főzzünk szirupot. Hűtsük le. Csavarjuk bele 1 citrom levét és 5 megmosott fügefalevéllel turmixoljuk össze. Szűrjük üvegbe, hűtőben tartva egy hétig szörpként fogyasztható. Vízzel hígítva nagyon finom nyári üdítő italt kapunk.
A nyár ajándéka Ezt a szörpöt mindig frissen készítsük, nem érdemes forralással és dunsztolással tartósítani, ugyanis a hő hatására elveszíti varázslatosan szép zöld színét. Szerencsére egész nyáron készíthető, mivel a fügenövénynek csak a levele kell hozzá.
A fügelevél a cukorbetegség gyógyításáról legismertebb, de sok egyéb felhasználási lehetősége is van. Alkalmazható hörghurut, genitális szemölcsök, májzsugorodás, magas vérnyomás, bőrproblémák és fekélyek kezelésére is.
A fügelevél antidiabetikus tulajdonságokkal rendelkezik, fügelevél kivonat alkalmazása mellett kevesebb inzulin beadására lehet szükség. A cukorbetegnek ébredés után, a reggelivel együtt elfogyasztva a leghatékonyabb.
A fügelevél csodálatos hatását számos egészségügyi probléma esetén segítségül hívhatjuk:
Hörghurut: Tegyünk 2-3 fügelevelet és egy kevés piloncillot (mexikói cukor) fél liter vízbe és forraljuk 15 percen át. Távolítsuk el a leveleket és igyuk meg a teát. Szív-és érrendszeri, illetve daganatos betegségek: Mindennap fogyasszunk friss fügeteát és egy kevés gyümölcsöt is. Genitális szemölcsök: Használjuk a fügelevél nedvét az érintett területeken. Aranyér: A már említett módon főzzünk fügelevél teát, hagyjuk kihűlni, majd alkalmazzuk az érintett területeken, vagy készítsünk belőle ülőfürdőt. Májzsugorodás: Alaposan mossunk meg négy fügelevelet, zúzzuk össze egy cukorkával, öntsük fel egy pohár vízzel és naponta kétszer fogyasszuk. Magas vérnyomás: Készítsünk teát három fügelevélből és fogyasszuk naponta. Gombás fejbőrfertőzés, szemölcsök, kelések: Használjuk a fügelevél nedvét az érintett területeken. Övsömör: 3-4 fügelevélből készítsünk teát, hagyjuk kihűlni és távolítsuk el a leveleket. Nedvesítsünk be a folyadékkal be egy kendőt és mossuk át az érintett területeket. Fekély: Rágjunk el két fügelevelet naponta. Előrehaladott fekély esetén ezt reggel, éhgyomorra tegyük. Rossz szájszag: Kellemesebb lesz a lehelet, ha rendszeresen rágcsálunk fügefalevelet.