kulcsár edina
Mindig is az egyik legdrágább zöldség volt, így nem csoda, hogy sokan termesztik otthon. Akkor sem kell lemondanod róla, ha nincs kerted; ugyanis lakásban is lehet saját termesztésű fokhagymád!
A magyar konyha elképzelhetetlen nélküle, ezért folyamatosan kell beszerezni belőle! Sajnos a fokhagyma mindig is méregdrága volt; de szerencsére a lakásban is termeszthető. Csak némi türelem, és pár PET palack kell hozzá. Nem csak a spórolás, az íze miatt is érdemes kísérletezni vele, hiszen a saját termesztésű fokhagyma mindig zamatosabb, mint amit a boltban lehet kapni. Akinek van kiskertje, általában ültet is jó pár sort, és betárolja télire; de ha lakásban laksz, akkor sem kell lemondanod erről az élményről. Plusz előny, hogy a kertekben tavasszal és ősszel lehet ültetni, de ha bent neveled, cserépben, akkor ezt bármikor megteheted. Mutatjuk, hogyan termeszthető a fokhagyma lakásban!
Készítsd elő a palackokat
A lényeg a fokhagymák előcsíráztatása, így vízbe kell állítani őket, és megvárni, míg kellőképpen begyökeresednek, és a szárak is növekedésnek indulnak. Teheted őket egy palack levágott aljába is, de ha helyet akarsz spórolni, vágj három akkora lyukat a palack oldalán, hogy beleférjenek a fokhagymák. Majd fektesd el a palackot, töltsd fel vízzel, és ebben csíráztasd ki a hagymafejeket.
Ezt kell tenned a fokhagymákkal
Csíráztatás előtt elő kell készítened a fokhagymákat. A kertben gerezdekre szedve kell őket a földbe ültetni, de ha vízben gyökerezteted, akkor más a teendő. Fogj egy szép, egészséges fej fokhagymát, húzd le a külső hártyahéját, majd vágd le a gerezdek hegyét. Ezután tedd őket a vízbe, és már másnap látni fogod az apró gyökereket, pár nap múlva pedig a hajtások is beindulnak. Egy hét után már el is lehet ültetni a fokhagymákat.
Jó mély cserépbe ültesd
Ha csak a fokhagyma szárát szeretnéd majd rendszeresen levágni, és ezzel fűszerezni, akkor is nagy cserépre van szükség ahhoz, hogy szépen fejlődjön: legalább 20-25 centi mély legyen, és az is fontos, hogy legyenek vízelvezető nyílások az alján. Töltsd fel virágfölddel a cserepet, majd szedd gerezdekre a kigyökeresedett fokhagymákat. Egy-egy gerezdet 5-7 centi mélyen dugj a talajba. Ha több fokhagymát szeretnél tenni egy cserépbe, akkor figyelni kell arra, milyen távolságra vannak egymástól: ha csak a zöldjéért termeszted, ültetheted őket szorosan is, de ha szeretnél gumót is szüretelni, akkor legalább tíz centis helyet hagyj közöttük.
Ezután már csak gondozni és szüretelni kell
Mutatós, így elfér a szobanövények mellett a cserepes fokhagyma, de nem mindegy, hova teszed: olyan helyet válassz a lakásban, ahol legalább napi hat órán át kap napfényt. Locsold őket rendszeresen, tartsd nedvesen a földjüket, de túl sok vizet ne adj nekik. Havonta kétszer trágyázhatod. A zöld szárakat akkor szüretelheted, ha már elérték a 10-15 centis magasságot, de mindig hagyj 2-3 centis részt, ha levágod őket, hiszen így újra ki tudnak hajtani majd. A fokhagymafejeket az ültetéstől számított 8-10. héten lehet kiszedni, amikor a levelek már bebarnultak.
Ezen a videón lépésről-lépésre végigkövetheted a folyamatot: