tóth gabi
Sokan úgy tudják, az ősz az ideje, és most már nincs értelme ültetni. Pedig ez nagyon nem így van! Mutatjuk, miért érdemes elduggatnod most, és azt is, hogyan.
Nem kérdés, miért éri meg fokhagymát ültetni a saját kiskertbe: a boltokban mindig is drága volt, és a hazainak sokkal intenzívebb, aromásabb íze van. Alapvetően a legtöbben ősszel duggatják a fokhagymát, hogy korán szüretelhessék az idei termést, ezért sokan tavasszal nem is próbálkoznak vele – ami hiba, hiszen ilyenkor is érdemes fokhagymát ültetni.
Tovább eltartható
Más fajtát kell választani a tavaszi ültetéshez, mint az őszihez, ezt mindenképpen figyelembe kell venni, amikor kiválasztod, hogy milyet szeretnél duggatni. A legelterjedtebb tavaszi fokhagymák a GK Lelexír és a Toscanor, ezeket vetőmagokat árusító üzletekben be tudod szerezni. Ez akkor fontos szempont, ha szeretnéd, ha egész télen elállna a termésed, hiszen mindkét fajta egyik fő jellemzője a hosszú eltarthatóság. Az ősszel duggatott fokhagyma hamarabb terem és nagyobb ugyan, de egész télen át nem lehet eltárolni – sokan ezért választják a tavaszi ültetést is. Ha nem szempont, hogy a pincében elálljon, mert például megpucolva lefagyasztod, vagy más módon tartósítod a termést, akkor a fokhagyma ültetés legegyszerűbb módja, ha a boltban vásárolt fejet szeded gerezdjeire, és az ülteted ki a kertbe.
Jobban bírja a szárazságot
A fokhagyma alapvetően igénytelen, hiszen túléli a legnagyobb hidegeket, és jól viseli a hőingadozást is. A tavaszi ültetésű fokhagyma valamivel jobban bírja a szárazságot, mint az őszi, de arra készülj fel, hogy kisebb termése lesz, mint az őszinek. Az ültetés ideje február vége, március eleje, így már érdemes előkészíteni neki a helyet.
A legjobb a hűtőben tárolt fokhagyma
Ha kiválasztottad a fejeket, amikből ültetni akarsz, alaposan nézd át őket: ne legyen rajtuk betegségre utaló jel, és azokat se használd, amik elkezdtek kihajtani. Fontos, hogy ne bontsd szét előre, a gerezdeket közvetlenül ültetés előtt válaszd szét, mert ha szétszedve tárolod őket, könnyebben bepenészednek. A legtöbb esetben a nem megfelelő alapanyag-választás és a rosszul sikerült ültetés áll a sikertelen fokhagymatermesztés hátterében, ezért, bár igénytelen növényről van szó, a duggatást nagyon gondosan kell végezni. A fokhagyma szereti, ha az ültetés előtt hideghatás éri, ezért ültetés előtt pár hétre érdemes a hűtőbe tenni a fejeket.
Csak az ép gerezdeket ültesd el
Amikor kiválasztod a helyet, arra figyelned kell, hogy ne kerüljön közvetlenül hagyma vagy fokhagyma után a földbe, hiszen könnyebben megtalálják a kórokozók, kártevők – elég csak a hagymalégyre gondolni. Emellett fontos, hogy soha ne ültesd frissen trágyázott talajba a fokhagymát. Ültetés előtt készítsd elő a talajt, vagyis ásd fel mélyen; majd válogasd ki a gerezdeket: csak az épeket és a nagyobbakat használt fel az ültetéshez. A fokhagyma ültetési mélysége 3-6 centiméter, a tőtávolság 10 centi. A sorok között hagyj legalább 25 cm helyet, hogy könnyen tudd művelni majd a területet. Ezután már csak gondoznod kell: a vízigénye nem nagy, de szebb lesz a termés, ha szárazság esetén meglocsolod. A tavaszi fokhagyma július végére érik be: ekkor sárgulni kezd a lombja, majd elszárad. Ilyenkor minél előbb szedd fel, és szárítsd ki.