tóth gabi
Itt a nyár, a hőség. Ebben a kánikulai melegben mindenki szívesen tölti a szabadságát, vagy csupán egy hétvégét a szabadban, lehetőleg vízparton. A bőrünk védelmére nagyobb hangsúlyt fektetünk, de a szemünk épségére is kellően odafigyelünk?
UV sugárzás
Nyáron a napsugár által kibocsátott UV sugárzás magasabb, veszélyesebb. A bőrünket magas faktorszámú krémmel óvjuk, ennek megfelelően kellene figyelnünk a szemünk védelmére is. Az erős UV sugárzás következtében kötőhártya-gyulladás alakulhat ki. Jellegzetes tünetei a vörös, viszkető és váladékozó szem. Szemcsepp segítségével enyhítetjük a panaszokat, megelőzésére viseljünk napszemüveget, ami elnyeli a káros sugarakat. Érdemes megbízható helyen beszerezni a szemüveget, hiszen a sötét lencsék, megfelelő szűrés nélkül, nagymértékben károsítják szemünket.
Vízpart
A kontaktlencsét használóknak szükségük van a fokozott óvatosságra. A víz könnyen kimoshatja szemünkből a kontaktlencsét, vagy alámehet egy kis kosz, ami irritálja szemet. A higiénia sem annyira tökéletes mindenhol, hogy a lencséket megfelelően tudjuk fertőtleníteni. Vízparton használjunk napi kontaktlencsét, melyet a nap végén egyszerűen kidobunk. Ha nem szeretnénk megválni a kontaktlencsénktől, akkor feltétlenül használjunk úszószemüveget, amikor a vízben tartózkodunk. A vízparton pedig elengedhetetlen kellék a napszemüveg.
Allergia
A szemviszketés oka lehet allergia is, melyhez gyakran társul a tüsszögés. Nyaralásunk tervezésénél érdemes utánajárni, hogy milyen fűfélék, allergizáló növények találhatók az adott térségben, ahová megyünk. Az is előfordulhat, hogy épp egy nyaralás alkalmával alakul ki allergiás reakció a szervezetünkben. A kezdeti szakaszban jó segítség lehet számunkra a műkönny, emellett egy megfelelő gyógyszertári szer alkalmazása hatásosan enyhíti, vagy akár meg is szünteti a tüneteket.
Légkondicionáló
Ha épp az irodában ücsörgünk a tengerparti láblógatásról álmodozva, vigasztaljon minket az a tudat, hogy szemünk nincs kitéve a káros UV sugarak veszélyeinek. Azonban a légkondicionált irodák is okozhatnak szemirritációt, mivel rendkívüli módon szárítják a levegőt. A száraz levegő irritálja szemünket, kiszárítja a nyálkahártyát. A tünetek hasonlóak a gyulladáshoz, melyet antibiotikumos szemcseppel kezelünk gyakran. Azonban szemszárazság esetén ez a készítmény tovább rontja a helyzetet, mivel még jobban szárítja a nyálkahártyát. Kezeljük műkönnyel szemeinket.
KERETES
Egy jó tanács hölgyeknek
Szempillaspirálunkat hűvös helyen tároljuk, hiszen a nyári forróság kitűnő táptalajt jelent a kórokozóknak. Felbontás után a spirálunk elveszíti sterilitását és szemünkhöz emelve kórokozók jutnak rá. A melegben gyorsan szaporodó kórokozók szemgyulladást, vagy szaruhártya gyulladást okozhatnak.