Bár minden évben drága a cseresznye, ha tudsz olcsón szerezni, netán a kertedben terem, pár üveggel érdemes eltenni, hiszen télen fantasztikusan jólesik a befőtt. Ahhoz, hogy ne puhuljon meg, kell némi odafigyelés, de a roppanós cseresznyebefőtt elkészítése még a kezdőknek sem okoz nehézséget. Mint minden befőzésnél, ennél is szabály, hogy az alapanyagok tiszták legyenek, hiszen a legkisebb szennyeződéstől is megromolhat a kompót. Az üvegeket csírátlanítsd, a fedőket főzd ki, és sérült, rozsdás lapkát ne használj. Maga a gyümölcs is legyen patikatiszta: sérültet, hibásat ne tegyél a befőttnek valóba, és alaposan mosd meg a gyümölcsöt. Ha mindezeket betartod, akkor tartósítószer nélkül is évekig eláll a roppanós cseresznyebefőtt.
Roppanós cseresznyebefőtt
Hozzávalók:
3 kg cseresznye
15 dkg cukor
2 l víz
Elkészítés:
Válogasd át a cseresznyeszemeket, és csak az épeket tartsd meg: amelyik megütődött, sérült, penészes, foltos, azokat ne használd fel. Alaposan mosd meg, majd áztasd be fél órára; így a kukacok ki fognak jönni belőle. Ezután öblítsd át, és egy szűrő segítségével csepegtesd le.
Forrald fel a vizet a cukorral, ízlés szerint egy fahéjrudat, némi szegfűszeget is tehetsz bele. Ezután várd meg, amíg kihűl a víz; ez alatt csírátlanítsd a befőttes üvegeket.
Alaposan mosd el mosogatószeres vízzel a befőttes üvegeket és a tetőket is, majd rakd ki őket száradni: teríts a pultra, asztalra egy konyharuhát és állítsd rá az üvegeket fejjel lefelé, hogy kicsöpögjenek. Utána tedd az üvegeket a talpukra állítva egy tepsibe, a fedőket pedig úgy, hogy a záródó részük legyen felfelé. A tepsit tedd 100 fokos sütőbe, és legalább negyedórán keresztül hagyd bent.
Rendezd a steril üvegekbe a cseresznyét, öntsd fel a sziruppal, majd jó szorosan zárd rá a fedőt. Állítsd az üvegeket egy nagyobb fazékba, amit a háromnegyed részéig önts fel vízzel. Állítsd a tűzhelyre, és forrald fel a vizet, majd alacsony lángon, gyöngyözve főzd a befőtteket húsz percig.
Ezután hagyd kihűlni a vízben, és már mehetnek is a kamrába.