tóth gabi
A most terjedő variáns furcsa, éjszaka jelentkező tünetet produkál, melyet az immunrendszerünk válasza, és a vírus eltérő genetikai tulajdonságai okoznak.
Megszokhattuk már, hogy a covid-19 változatos tüneteket okoz. A most terjedő új variáns fertőzésekor egy új tünettel bővült a lista: az éjszakai izzadással. A BA.5 törzset, mely világszerte terjedni kezdett, az omikron testvérének is szokták nevezni. Az USA-ban jelenleg a Covid esetek mintegy 65 százalékáért az új variáns a felelős, de a világ más részein is hasonló a helyzet. Egyes kutatók szerint más tüneteket is okozhat, mint a korábbi variánsok – ezek közül az egyik az erős éjszakai izzadás, nyilatkozta Luke O’Neill professzor, a dublini Trinity College biokémia professzora a NewsTalk-nak.
A koronavírus alváltozatai mesterei annak, hogy kikerüljék a szervezet immunválaszát, ami azt jelenti, hogy aki egyszer már megfertőződött, másodszor is elkaphatja a vírust. Korai bizonyítékok arra utalnak, hogy a BA.5 variáns – hasonlóan az omikronhoz – kevésbé súlyos lefolyású betegséget okoz, mint a korábbi variánsok. Az újrafertőzésre való képessége azonban aggodalomra ad okot.
O’Neill professzor szerint az eltérő tünetek részben a vírus genetikai változásának köszönhetők, részben pedig annak, ahogyan az immunrendszerünk reagál rá. Mivel a vírus megváltozott, így egy kissé eltérő betegséget okoz, amire – furcsa módon – az éjszakai izzadás is jellemző. A professzor hangsúlyozta, hogy a fertőzés hatásainak kivédéséhez érdemes teljes körűen beoltatnunk magunkat.
Arról nincs pontos adat, mennyire gyakori az éjszakai izzadás; a ZOE Covid Study alkalmazás adatai alapján a leggyakoribb tünet az oltattak körében az orrfolyás, fejfájás, tüsszögés, torokfájás, és tartós köhögés. A korábban hangsúlyos tünetekről, mint például az ízlelés és a szaglás elvesztése, légszomj és láz ritkábban számoltak be.